“Maksimum Keşif”e hazır mısınız?

17 Mart'ta NTV Spor frekansında yayına başlayacak DMAX'i, Discovery Networks Türkiye Başkanı ve Genel Müdürü Lydia Fairfax'ten dinledik.

16.03.2018 - 14:47 | Gönül Hadımlı

Türk medyasına çizgi dışı bir bakış

Discovery Networks’ün NTV Spor’u satın almasıyla 2008’de yayın hayatına başlayan NTV Spor “evine döneceğini” duyurmuştu ve işte o gün geldi çattı. 17 Mart Cumartesi günü saatler 22:30’u gösterdiğinde NTV Spor frekansının yerini Discovery’nin Türkiye pazarında TLC’den sonra şifresiz yayın yapan ikinci kanalı olan DMAX alacak. Açılımının Discovery tarafından “Maksimum Keşif” olarak yapıldığı DMAX, 20-49 yaş aralığındaki erkeklere hitap eden içerikleriyle öne çıkmayı planlıyor.

Discovery Networks olarak portföyünüzde birçok kanal barındırıyorsunuz. Neden özellikle DMAX’in Türkiye pazarı için doğru seçenek olduğunu düşündünüz?

Türk medya pazarını kapsamlı bir şekilde analiz ettik ve diğer tüm genel eğlence kanallarına alternatif bir izleme deneyimi sunan, erkeklere yönelik, ücretsiz bir kanal eksiği olduğunu fark ettik. DMAX markası büyük bir evrensel çekiciliğe sahip. Almanya’da 20-49 yaş arası erkekler arasında 2017’de en popüler 10’uncu kanal oldu. Etkileyici uluslararası başarılara imza atan DMAX İspanya’da 15 yaşın üstündeki erkeklerde aylık yüzde 58’lik bir izlenme oranına sahip. TLC’de Türk erkek izleyiciler için sunulan içeriğimizin kanıtlanmış başarısıyla birlikte DMAX’in yayına girmesi, yerel kanal portföyümüzü daha da çeşitlendirmek ve marka bilinirliğimizi ücretsiz yayın yapan kanal alanında genişletmek adına iyi bir fırsat olacağına bizleri inandırdı.

DMAX globalde yayın hayatına bundan 11 sene önce başladı. Peki, Türkiye’deki içerikler globalle nasıl farklılaşacak?

DMAX, eşsiz konumlandırılması ve programları sayesinde Almanya’da önemli başarılara imza atıp popülerlik kazanmış aynı zamanda İtalya’da ve İspanya’da yayına girdiği yakın dönemlerde bu pazardaki erkeklere yönelik en etkili kanallardan biri olmuştur. Bu nedenle, diğer bölgelerde edindiğimiz tecrübemizle yola çıkıyoruz ve DMAX Türkiye olarak kanalın orijinal DNA’sını koruyarak, Türk izleyicilerimize özgü içerikler sunmayı planlıyoruz. DMAX Türkiye’nin en önemli özelliği olarak öne çıkacak yabancı dizilerin, genç erkek izleyiciler arasında oldukça popüler olduğunu bildiğimizden daha çok yabancı dizilere ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Bunlar arasında DMAX’in ev sahipliği yapacağı dünya çapında birinci sınıf kalitedeki dizilerden Fear the Walking Dead ve Vikings’in Amerika yayınından 24 saat sonra ekrana gelen yeni sezonları bizim en önemli içeriklerimizden olacak.

DMAX’in ekran yüzleri kimler olacak ve nasıl bir program çeşitliliği izleyicileri bekliyor?

Kanal, çok sayıda başarılı ve tanınmış yüze sahip olacak, biz onları kahramanlarımız olarak nitelendirmeyi tercih ediyoruz. Önemli kahramanlarımız arasında ise; Wild Frank olarak ün salmış, İspanyol maceraperest ve hayvan hakları savunucusu Frank Cuesta’nın yanı sıra Bear Grylls, Ed Stafford ve Joel Lambert gibi tanınmış Discovery maceraperestlerimizin birçoğu yer alacak.

Programlar açısından DMAX izleyicilerine, hayatta kalma mücadeleleri ve ölümcül hayvanlardan, hızlı arabalara, sıradışı balık avlama tekniklerinden “Tesla: Bir Cinayetin Perde Arkası” gibi yüksek kaliteli belgesellere kadar geniş bir yelpaze sunacak.

DMAX, TLC’den sonra şifresiz yayın yapan ikinci kanalınız olacak. Hangi hedef kitleye ulaşmayı planlıyorsunuz? Kanalı lanse ettikten sonra, uzun ve kısa vadeli planlarınız neler?

DMAX için birincil hedef kitle 20-49 yaş aralığındaki erkekler olacak. Ancak, ana hedef kitlemiz erkek olsa da, programlarımızın birçoğunun eğlenmek, ilham almak ve yeni şeyler öğrenmek isteyen kadın izleyicilere de hitap edeceğini düşünüyoruz. Öncelikli hedefimiz, DMAX’i başarılı bir şekilde yayın hayatına geçirerek Türkiye’de erkeklere yönelik yeni ve ilgi çekici bir eğlence kanalı olarak öne çıkarmak istiyoruz. Bunun ötesinde, dünyaca sevilen içeriklerimizin çoğunu tüm platformlarda Türk izleyicilerine sunmayı hedefliyoruz. Scripps Networks Interactive’in satın alımıyla birlikte izleyicilerimiz TLC kanalımızda Scripps kataloğundan edindiğimiz yeni ve daha önce hiç görülmemiş bir program seçkisi görecek. Amacımız; kaliteli, birinci sınıf ve amaca yönelik içerikler sunarak Türkiye çapındaki izleyicilerimize ve ticari ortaklarımıza hizmet sunmak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.