M.A.R.K.A Türk markalarının yıldızlarını ölçtü

M.A.R.K.A reklam ajansı tarafından hazırlanan YILDIZÖLÇERTM araştırması, Türk markaları adına yapılmış olan en kapsamlı araştırma özelliğini taşıyor.

19.03.2012 - 00:00 | MediaCat

M.A.R.K.A reklam ajansı tarafından hazırlanan ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de kent kesimini temsil eden 16 ilde, A-B-C1-C2 sosyo ekonomik gruplarına mensup 18 yaş ve üzeri 1000 tüketici ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen YILDIZÖLÇERTM araştırması, Türk markaları adına yapılmış olan en kapsamlı araştırma özelliğini taşıyor.

Kantitatif görüşmelerin ilk yarısı Haziran, ikinci yarısı ise Aralık 2011’de yapıldı.  Bu rapor iki saha çalışmasının entegre edilmiş sonuçlarını yansıtıyor. Araştırma raporunda 14 kategoride 87 markanın CHECK-UP sonuçları var.

Araştırma sonuçlarına göre yıldızı en büyük ve en parlak ilk 10 listesindeki markalar (BİM dışında) herhangi bir sürpriz içermiyor.  İlk beş markadan sonra puan farkları oldukça azalsa da kapsanan kategorilerin önde giden markaları ilk 10 marka listesinde yerlerini alıyorlar. 

Yıldızı en büyük(tanınma oranı en yüksek) markalar

 1. Arçelik
 2. Turkcell
 3. İstikbal
 4. THY
 5. Migros
 6. Beko
 7. Vodafone
 8. Bellona
 9. Lc Waikiki
 10. BİM, Türk Telekom, Bosch

Türkiye genelinde yıldızı en yüksek markalar

 1. THY
 2. Arçelik
 3. Turkcell
 4. İstikbal
 5. TeknoSa
 6. LcWaikiki
 7. Migros
 8. BİM
 9. Vodafone
 10. Burger King

 Son iki ölçümleme dönemi karşılaştırıldığında, ülke çapındaki 10 dev yıldızın büyüklük ve parlaklık puanlarının kısa vadede pek fazla değişmediği  gözleniyor*.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

*Market markaları ikinci dönemden itibaren ölçümlenmeye başladığı için karşılaştırmalara alınmamıştır.

THY
THY’nin yıldızı araştırmada kapsanan 87 markanın hepsinden daha parlak. 2011 yılında uluslararası süper starların sponsorluğunu üstlenerek bunu iletişime taşıması markanın yıl boyu gündemde kalmasına neden oldu.

Cinsiyet, yaş, statü fark etmeksizin bütün tüketicilerin en yüksek marka değeri atfettiği ve bu grupların her birinde birinci sıraya yerleşen THY, sadece İstanbul’da birinciliği Turkcell’e kaptırıp, ikinci marka konumuna geriliyor. .   

Öte yandan, 18-24 yaş aralığındaki genç tüketicilerde, C1 sosyo ekonomik grup mensupları arasında ve Anadolu şehirlerinde THY yıldızı genel ortalamada olduğundan çok daha parlak görünüyor. THY’nin yıldız parlaklık puanını büyüten iki yıldız köşesi var, “kendi alanında en iyi olması” ve “sürekli olarak gündemde kalması” (meşgul ol / meşgul et yıldız köşesi) …

ARÇELİK
Yıldız parlaklığı puanı ile Türkiye genelinde ikinci, kendi kategorisinde birinci olan Arçelik dürüst, güven veren, inandırıcı bir marka olarak algılanıyor ve bu özellikleri ile samimi bulunuyor.  Yaşı 35’in üzerinde olan tüketiciler arasında Arçelik’in samimi algılanma oranı daha yüksek..

Hep gündemde kalmasının gerisinde ise, yaygın bayi ağının yol açtığı görünürlük ve sürekli iletişim var. Metropollerde yaşayanlar ve kadınlar Arçelik’i, “kendini sürekli yenileyen” marka olarak algılıyorlar. Öte yandan markanın köklü geçmişi ve yıllar içinde zihinlerde biriken olumlu deneyimler,  marka fanatiklerinin her zaman yüksek oranda  olmasına yol açıyor. Özellikle kadınlar arasında Arçelik yıldızının hep parlak olduğunu görüyoruz..

TURKCELL
2011 yılının ilk yarısındaki ölçümlerde Türkiye’nin en parlak ikinci markası konumundaki Turkcell, yılın ikinci yarısında ikinciliği Arçelik’e kaptırmış olmakla birlikte İstanbul’da yaşayan tüketiciler için hala Türkiye’nin en parlak yıldızı.

Turkcell, sürekli gündeme olduğu, her zaman dikkat çekmeyi başardığı ve samimi bulunduğu için parlak bir yıldıza sahip. Erkek tüketiciler arasında “hem cesur, hem samimi”, metropol illerde/ iş yeri sahipleri ve serbest meslek sahipleri arasında “yenilikçi”, Istanbullu tüketiciler arasında ise “son derece yakın” bulunuyor ve bu algılar markanın yıldızını parlatıyor. İş yeri sahipleri, serbest meslek sahipleri arasında ve 33-44 yaş aralığında markanın yıldız parlaklığı genel ortalamada olduğundan çok daha yüksek.    
    
İSTİKBAL
İstikbal’in marka yıldızının en güçlü köşesi samimiyet. Markayı bu algıya taşıyan en önemli neden kaliteli ürünleri ucuz fiyata satması ve tüketicisiyle her yerde buluşuyor olması. Kesintisiz iletişim yaparak farklı ürünlerini ön plana çıkarıyor olması markanın aynı zamanda yenilikçi algılanmasına yol açmış.  Genç çalışan kesimde oldukça büyük ve parlak bir yıldız olarak algılanan markanın en zayıf olduğu tüketici grupları 18-24 yaş aralığındaki öğrenciler ve bu yaş grubunda olup çalışmayan (aileleri ile yaşayan) gençler…

TEKNOSA
Teknosa’nın Türkiye genelinde yüksek olan yıldız puanı, 33-44 yaş aralığında AB sosyo ekonomik grupta ve Anadolu illerinde çok daha yukarıya çıkıyor.  Teknosa marka değerinin yüksek olduğu tüketici grupları, bu markayı güvenilir, sözünü tutan ve müşterisine karşı sorumluluk sahibi olan bir marka olarak algılayıp, fiyatına değer buluyorlar. Zaten Teknosa’nın yıldız köşeleri arasında en güçlü olduğu alan fanatiklerini yaşatmak. Ayrıca tüketicilerin ilgisini çekme ve gündemde kalma konularında da yadsınmayacak bir başarı sergilediği görülüyor.  

L.C.WAIKIKI
Çok sayıda satış noktasıyla her yerde görünen, bol çeşidi, kalite – fiyat  dengesi, kampanya ve promosyonlarıyla albeni yaratan, mal iade politikasıyla tüketicilerin güvenini kazanan L.C.Waikiki bütün bu özellikleri ile yıldızı parlak bir marka.

Yıldız parlaklık puanı metropol illerde, kadınlarda, C1 sosyo ekonomik grup mensupları arasında ve kendi işini yapan kesimlerde biraz daha yükseliyor.   

MARKETTE YILDIZ SAVAŞLARI    
Parlak yıldızlar listesinde ilk 10 marka arasında iki market markası yer alıyor. Yıldız parlaklık puanı ile ilk 10 marka arasına girmeyi başaran Migros’un en kuvvetli yönü; göreli pahalı fiyatlarına rağmen tüketiciler tarafından uzak ve ulaşılmaz bulunmaması tam tersine samimi algılanması. Market içinde yaratılan keyifli alışveriş ortamının samimiyete katkısı çok yüksek.

Öte yandan kuruluş yılı itibariyle oldukça geriden gelmesine rağmen lideri takip ve taklit etmek yerine farklı bir yoldan giderek başarıyı yakalayan BİM özellikle son iki yılın yükselen yıldızı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.