L’Oréal bilim kadınlarına desteği kesmiyor

L'Oréal'in "Bilim Kadınları İçin" projesinin bu yılki kazananları duyuruldu.

28.04.2016 - 17:59 | Tuğba Özögretmen

L'Oréal bilim kadınlarına desteği kesmiyor

L’Oréal; Türkiye’de 14, globalde 18 yıldır devam ettirdiği ve genç ve başarılı bilim kadınlarını ödüllendirdiği “Bilim Kadınları İçin” (For Women in Science) programı kapsamında basınla bir araya geldi. Bu yıl 100’ün üzerinde başvuru –finale kalan 93- alan program, UNESCO’nun belirlediği jürinin sıkı değerlendirme süreciyle sonuçlandı. Başvurularda yüzde 33 oranında artış sağlayan programın Türkiye ayağı, en fazla kadın destekleyen ilk beşli arasında yer alıyor.

Globalde yapılan bilimde kadın eşitsizliği araştırmasının sonuçlarının da paylaşıldığı toplantıda söz alarak dünyanın sürdürülebilir bilime ihtiyacı olduğunu belirten L’Oréal Türkiye Bilim Direktörü Fügen Soykut, “Dünyanın sorunlarını çözmeye dünyanın yarısının gücü yetmiyor; diğer yarısının da katılması gerekiyor” dedi.

“Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var” felsefesiyle hareket eden program kapsamında belirlenen ve 3 Mayıs’ta Harbiye Askeri Müzesi’nde yapılacak törenle ödüllerine kavuşacak olan altı bilim kadını şöyle:

Yaşam bilimleri alanında ödül alanlar:

  • Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Kutluay Baytak; Harran Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı
  • Yrd. Doç. Dr. Beste Kınıoğlu Erol; Acıbadem Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı
  • Yrd. Doç. Özgül Persil Çetinkol; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kimya Bölümü

Malzeme bilimleri alanında ödül alanlar:

  • Yrd. Doç. Rezzan Demir; Gebze Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü
  • Doç. Dr. Mine İnce Ocakoğlu; Mersin Üniversitesi, Tarsus Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü
  • Doç. Dr. Melahat Bilge Demirköz; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümü

L’Oréal’den bilimde kadın eşitsizliği bildirisi

Toplantıda ayrıca L’Oréal, bilimde kadın eşitsizliği bildirisinin duyurusunu da yaptı. “Bilim Kadınları İçin Manifesto” adı verilen bildiri, #changethenumbers etiketine destek bekliyor. Forwomeninscience.com üzerinden imza toplayan projenin Türkiye ayağı için ilk aşamada amaçlanan imza sayısı 20 bin. Kampanyanın sonuçları ise 12-14 Eylül’de Paris’te düzenlenecek Yüksek Eğitim ve Araştırmada Cinsiyet Eşitliği konulu 9. Avrupa Konferansı’nda paylaşılacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.