Londra’da 7 milyar dolarlık oyun

Olimpiyat Oyunları dev bir ekonomi yaratacak. Bugün Londra’da başlayacak olan 2012 Olimpiyatları sponsorluk, yayın hakkı ve lisanslı ürün satışlarıyla 7 milyar dolarlık gelire ulaşarak rekor kıracak. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın İngiltere ekonomisine katkısı ise 26 milyar doları bulacak.

27.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayacak olan ‘2012 Olimpiyat Oyunları’ dev bir ekonomi yaratacak. Ürün satışı, sponsor ve yayın hakkı gelirleriyle 7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan oyunların İngiltere’ye ekonomik katkısı ise 26 milyar doları bulacak.

8.8 milyon bilet

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın bilet hasılatıyla bu yıl rekor kırması bekleniyor. 10 bin 500 sporcunun katılacağı oyunları izlemek için 8,8 milyon kişinin tribünde yerini alması beklenirken, bilet gelirlerinin 650 milyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Organizasyonun resmi internet sitesinden satışa sunulan biletlerin fiyatları 20 sterlinden (31 dolar) başlayıp 2 bin sterline (3 bin 100 dolar) kadar çıkıyor. 8,8 milyon adet biletin, 1,2 milyon adeti devlet kurumlarına, Londra Belediye Başkanlığı’na, sponsorlara ve sporculara ayrıldı. Maraton ve triatlon gibi pek çok etkinlik ücretsiz izlenebilecek. Müsabakalar sırasında oluşacak şehir trafiğinin de önüne geçmek için bir çok alternatif çalışma yapıldı.

2 milyar dolarlık sponsor

Toplam 4 bin 700 madalyanın dağıtılacağı 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda sponsor bakımından da zenginlik yaşanıyo. Ana sponsorların yanı sıra yerel destekçiler de olimpiyat bütçesine katkı sağladı. Toplam sponsorluk gelirlerinin 2 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Coca-Cola, Acer, Atos, Dow, GE, McDonald’s, Omega, Panasonic, P&G, Samsung ve Visa ana sponsorluk görevini üstlenecek. Buradan elde edilecek gelirlerin önemli bir kısmı bir sonraki organizasyonlara ayrılacak.

Yayın geliri rekoru

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın en önemli gelir kalemlerinden birisi ise yayın hakları olacak. Milyonlarca kişinin ekran başından izleyeceği oyunların yayın geliri 3,9 milyar doları bulacak. Yayın gelirlerinin önemli bir kısmı Amerika kıtasından elde edilirken, Avrupa bu alanda ikinci sırada yer alıyor. Bu yıl oyunların TV haklarından elde edilen gelirde de rekor kırılmış olacak. 2008 yılında Pekin’de düzenlenen oyunlarda yayın gelirleri 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Son 5 organizasyonda hızla büyüyen yayın haklarının İngiltere’de rekor seviyeye çıkacak.

181 sporcumuz katılıyor

Olimpiyat Oyunları’nda Türk olimpiyat takımı, atletizm, güreş, halter, tekvando, boks, voleybol, cimnastik, basketbol, badmington, yüzme,yelken, masa tenisi, okçuluk, atıcılık, judo ve bisiklette mücadele edecek. 16 branşta 114’ü olimpik, 67’si paralimpik olmak üzere 181 sporcuyla katılıyoruz.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.