Lions Entertainment ve sektörün geleceği

Cannes Lions'ın geçen yıl yenilenen ayağı Lions Entertainment, Türkiye'de ilk kez gerçekleşen bir etkinlikle ele alındı.

29.03.2017 - 17:12 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Lions Entertainment ve sektörün geleceği

Reklam ve pazarlama sektörünün buluşma noktası Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali kapsamında bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Lions Entertainment, festivalin Türkiye temsilciliğini üstlenen Hürriyet işbirliğinde sektörün önde gelen isimleri tarafından değerlendirildi.

Moderatörlüğünü Gazeteci, Yazar ve Öğretim Görevlisi Fatoş Karahasan’ın yaptığı ve Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali Türkiye Temsilcisi Viki Habif, Cannes Lions Entertainment Festival Direktörü Louise Benson, Hürriyet Gazetesi Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan ve Doğan TV Holding Satış Pazarlama Grup Başkanı Tankut Karahan gibi medya, reklam ve pazarlama dünyasının önemli isimlerinin konuşmalarına sahne olan etkinlikte, Lions Entertainment ile birlikte eğlence ve medya sektörünün geleceği konuşuldu.

Cannes Lions’ın tüm marka iletişimcilerinin bir araya geldiği, markaların nasıl daha etkili ve yaratıcı olacağını anlatan bir festival olduğunu belirten Louise Benson, yeni teknolojiler ışığında yaratıcı fikrin üretim aşamalarının da değiştiğini belirterek, şunları söyledi: “Artık her şey değişiyor. Reklamcılar stres altındalar çünkü insanlar televizyonda reklamları geçebiliyorlar, reklam engelleyici yazılımlar var ya da Spotify, Netflix gibi yeni şekilde içerik üreten mecralar var. Tüm bunlar eğlence sektörü üzerinde bir baskı yaratıyor. Artık reklamcılığın evrim geçirmesi gerekiyor çünkü insanların çok fazla seçeneği var. Eğlence sektörü altın çağını yaşıyor. İnsanlar artık duşta bile müzik dinleyebiliyorlar yani sınırsız platformda istediğiniz içerikle etkileşim halinde olabiliyorsunuz. Herkes tüketicisiyle en çok etkileşime girecek içeriği üretmek istiyor.”

Eğlence ve medya sektörünün üzerinde büyük bir baskı olduğunu dile getirirken adım adım büyüme kaydeden “influencer” ekonomisine dikkat çeken Benson, artık markalardan bir hikâye anlatıcısı olmalarının beklenmediğini, tüketicinin kendisinin hikâye yazmak istediğini söyleyerek markalara mesaj gönderdi.

Lions Entertainment ve sektörün geleceği

Benson’ın ardından sahneyi devralan PWC Türkiye Ortağı Murat Çolakoğlu ise PWC’nin Küresel Eğlence ve Medya Sektörü 2016-2020 raporundan önemli başlıklar paylaştı. Buna göre;

  • Türkiye 2050 yılına kadar yüzde 3’lük bir büyüme oranıyla Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olacak ve dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 14’üncü sıradan 11’inciliğe yükselecek,
  • Küresel ekonominin yüzde 35’ini oluşturan, Türkiye’nin de yer aldığı E7 ülkeleri 2050’de yüzde 50 paya sahip olacak,
  • Eğlence ve medya sektöründe büyümeyi getiren değişimlerde gençler, içerik, büyüyen pazarlar ve teknolojiye güvenle dönüşmek önemli rol oynayacak,
  • Değişen müşteri davranışları, yetenekli işgücüne erişim ve teknolojinin değişim hızı CEO’ların endişe duydukları gelişmeler olarak öne çıkıyor,
  • Eğlence ve medya sektörü dünyada 4,4 büyürken Türkiye’de yüzde 6,6 büyüyor. 2020 yılına kadar da büyümeye devam edecek.

Etkinlikte konuşan diğer isimler ise Infront Türkiye Genel Müdürü Ender Uslu, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yasemin Bedir, Global Agency CEO İzzet Pinto, ATÜ Duty-Free Genel Müdürü Ersan Arcan, Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı ve Henkel Beauty Genel Müdürü Hasan Alemdar ile Oyuncu Gökçe Bahadır, NuLook İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım ile Oyuncu Mert Fırat, 4129Grey CEO Alemşah Öztürk ve TOMS Türkiye Başkanı Rıfat Elhadef idi.

2017 Lions Entertainment sahnesinde iki Türk

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek ayağı Lions Entertainment bu yıl Türkiye’den de iki önemli ismi ağırlayacak: Global Agency CEO İzzet Pinto ve Doğan TV Holding CCO Tankut Karahan.

Dizi sektörünün her yıl yüzde 20 ila 30 büyüme kaydetmesinden hareketle ikili; Lions Entertainment sahnesinde, yurtdışında gerçekleştirilen tanıtımlarla Türk dizilerinin Amerikan dizilerinden 10 kat fazla değere ulaşma serüvenini anlatacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.