Liberty Sigorta’dan 81 ilde “Türkiye Trafik Risk Haritası”

Araştırma sonuçlarına göre nüfusa göre kaza oranı yüksek iller, trafik kurallarına da en az dikkat eden şehirler.

10.10.2012 - 16:15 | MediaCat

Liberty Sigorta, trafik kazalarının yoğun olduğu ülkemizde, 81 ilin trafik risk haritasını çıkardı. Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde ve Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ve Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aykut Toros’un danışmanlığında hayata geçirilen bu araştırma sonuçları, nüfusa göre kaza oranı yüksek illerin, trafik kurallarına da en az dikkat eden şehirler olduğunu gösteriyor.

En risksiz bölge İç Ege

Araştırma aracılığıyla Liberty Sigorta, trafikte en çok ölümlü kazaya sebebiyet verdiği belirlenen cep telefonu kullanımı, hız sınırının aşılması ve kemer kullanmama başlıklarında tüm illerin karnesini çıkardı. Buna göre, Türkiye’nin trafik açısından en risksiz bölgesi İç Ege olurken, Doğu Marmara ve Kuzeydoğu Anadolu ise en tehlikeli bölge olarak ölçüldü.

Emniyet kemerini sevmiyoruz

Araştırma sonuçları, Türkiye’nin %70’inin emniyet kemeri kullanmadığını, bu oranın kimi illerde %96’ya kadar yükseldiğini gösteriyor. Araç sürerken cep telefonu kullanımı konusunda, %8.9’luk kural ihlali ile göreceli olarak “geçer not” alan Türkiye’de, şoförlerin %27.9’u ise hız tahditlerini ihlal ediyor.

Kadın sürücülerin daha temkinli olduğu doğrulandı

Demografik kırılımsal açıdan incelendiğinde, kadınların hız tahditlerine uyma ve emniyet kemeri kullanımında erkeklere göre daha dikkatli davranmasıyla, kadınların trafikte daha temkinli olduğuna dair yaygın inanış doğrulanmış oldu. Ancak cep telefonu kullanımı konusunda erkeklerin daha dikkatli olduğu gözlendi.

Denetlemenin olmadığı yollarda gerçekleştirilen araştırma, sürücülerin bu tip yollarda daha dikkatsiz davrandıklarını ortaya koydu. Dış kontrolün, sürücüleri daha tedbirli araç kullanımına yönlendirdiği ve ölümlü trafik kazalarının sayısında azalma sağladığı gözlemlendi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.