LGBT hakları İrlanda’yı dönüştürüyor

Eşit haklar konusu bazıları için kıyametten farksız

04.09.2014 - 13:41 | Alev Kaynak

Dünyada “çok fazla eşitlik” anlayışının toplumun “temeline” bir tehdit oluşturabileceğini düşünenler var; bu kısa film de onlara adanıyor. LGBT bireylerinin uğruna mücadele ettikleri hakları en sonunda ele geçirmeleri kimileri için bir kıyamet senaryosunun harekete geçirilmesinden farksız.

İrlanda anayasasına göre bir evlilik, taraflar aynı cinsiyete mensupken, geçersiz sayılıyor. Ancak 2011 yılında gerçekleştirilen araştırmalara göre ülkede birlikte yaşayan 143 bin 600 çiftin 4 bin 42’si aynı cinsiyetten. Bu oranın 2002 yılından bu yana yüzde 400 seviyesinde bir artış göstermesi ve düzenlenen anketlerin, İrlanda halkının yüzde 75’inin aynı cinsiyetten insanların evlenebilmesini desteklediğini ortaya koyması üzerine, 2015 yılının Bahar aylarında olması planlanan muhtemel bir anayasa değişikliği söz konusu. LGBT Noise de bu sürecin “herkes için eşit haklar” yönünde bir kararla sonuçlanması için siyaset yürüten en aktif örgütlerinden biri.

[youtube]http://youtu.be/Ervtik_7jYQ[/youtube]

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.