Lenovo’dan çevreci araştırma

Lenovo tarafından yaptırılan araştırmaya göre Avrupa’lı Bilişim Teknolojileri yöneticileri enerji verimliliklerini artırmak istiyor. Ancak araştırmaya katılan BT yöneticilerinin çoğu “Çevre” ile ilgili yasal düzenlemelerden habersiz.

25.02.2008 - 10:53 | MediaCat

Lenovo tarafından yaptırılan araştırmaya göre Avrupa’lı Bilişim Teknolojileri yöneticileri enerji verimliliklerini artırmak istiyor. Ancak araştırmaya katılan BT yöneticilerinin çoğu “Çevre” ile ilgili yasal düzenlemelerden habersiz.

Lenovo’nun AMD ile birlikte yaptırdığı araştırmaya göre, Avrupa’daki Bilişim Teknolojileri yöneticilerinin çoğunun “Çevreyi Koruma Bilinci” oldukça yüksek. Ancak birçok BT yöneticisi “Çevre” ile ilgili yasal düzenlemeleri bilmiyor.

Lenovo ve AMD tarafından 2008 Ocak ayında yapılan araştırma; İngiltere, Fransa ve Almanya’daki, çalışan sayısı 500 ila 2500 arasında değişen orta ölçekli işletmelerde gerçekleştirildi. Araştırmaya, 600’den fazla CIO ve BT yöneticisi katıldı. Ankete katılan Avrupalı BT yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu (%82), “çevreci” olmanın işletmeler için büyük yatırım gerektirdiği düşüncesi ile enerji tasarrufu sağlayan bir ürün için daha fazla ücret ödemekten rahatsız olmayacaklarını belirtti.

Avrupa çapındaki araştırmaya katılan Fransa’daki BT yöneticilerinin %66’sı, İngiltere’dekilerin %65’i ve Almanya’dakilerin ise %50’si, şu anda EPEAT derecelendirmesine sahip olmayan ya da enerji verimliliği olmayan PC’ler kullandıklarını ifade etti.

Lenovo EMEA Bölgesi Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Milko van Duijl, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada; “Günümüzde işletmelerin faaliyetleri açısından çevre dostu olmak başarıyı etkileyen çok önemli bir faktör. Bizler bununla ilgili farkındalığı artırmayı ve müşterilerimize çevresel farkındalıklarını uygulamaya geçirme fırsatı veriyoruz. İşte bu nedenle enerji verimliliği yüksek olan ürünlerin fiyatlarının da yüksek olmasının şart olmadığını kanıtlayan, AMD işlemcili ThinkCentre A61e ultra küçük PC* modelimizi piyasaya sunduk” dedi.

Araştırmaya göre;

İşlevsellik, fiyat, enerji verimliliği, tasarım ve marka arasında seçim yapmaları istendiğinde, Avrupa’daki BT yöneticilerinin karar verme sürecini en fazla etkileyen faktör işlevsellik olarak belirtildi.

İngiltere’de araştırmaya katılanların çoğu markalara sadık olmadıklarını ve tasarım konusuyla ilgilenmediklerini ifade etti ve %53’ü işlevselliği seçti. Ancak, %31 gibi bir oran daha iyi bir fiyat teklifinin satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor.

Fransa’daki BT yöneticileri için marka sadakati biraz daha ön plana çıkıyor ve bu açıdan tasarımı da biraz daha yukarıya koyuyorlar. Fransa’da da BT yöneticilerinin %34’ü işlevselliğin satın alma kararlarını en fazla etkileyen faktör olduğunu belirtiyor. Fiyat faktörü ise %32 ile az bir farkla ikinci sırada geliyor.

Almanya’da ise BT yöneticilerinin %54’ü işlevselliği satınalma kararının arkasındaki birinci neden olarak seçiyor. Yine fiyat, %24 gibi oranla ikinci sırada geliyor.

* ThinkCentre A61e ultra küçük PC (EPEAT Gold derecelendirmesine sahip masaüstü bilgisayar)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.