LCD satışına Euro 2008 dopingi

Uluslararası piyasalardaki durgunluk ve Türkiye'deki siyasi belirsizlik nedeniyle satışların...

20.05.2008 - 14:02 | MediaCat

Uluslararası piyasalardaki durgunluk ve Türkiye’deki siyasi belirsizlik nedeniyle satışların durma noktasına geldiği televizyon sektörünü Euro 2008 Avrupa Şampiyonası canlandırdı. 2006’da 300 bin, 2007’de ise 550 bin adet olan plazma ve LCD TV satışının, Euro 2008 heyecanıyla iki katına çıkacağı öngörülüyor.

Son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle azalan TV satışları nedeniyle zor günler geçiren firmalar, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2008) ile gol atacak! 2006’da 300 bin, 2007’de ise 550 bin adet olan plazma ve LCD TV satışının, Euro 2008 heyecanıyla 2 katına çıkacağını öngören firmalar, yeni ürün lansmanı ve kampanyalara start verdi.

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Euro 2008 sayesinde ihracatta tüm zamanların en iyi nisan-mayıs dönemi satışlarını gerçekleştirdiklerini belirtirken Samsung Elektronik Tüketici Birimi Satış ve Pazarlama Müdürü Deniz Öztaş da “Milli Takım’ın Avrupa Kupası’na katılacak olmasından dolayı büyük ekrana olan talep artacak” dedi. Tekofaks Ürün Grup Müdürü Uluç Özler ise bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların yüzde 35-40 civarında hareketlilik göstereceğini söyledi.

Türk Milli Takımı’nın tarihi başarı gösterdiği 2002 Dünya Kupası’nda da TV ve uydu satışları sektöre yaklaşık 75 milyon dolarlık bir katkı sağlamıştı. 7-29 Haziran tarihleri arasında İsviçre ve Avusturya’da ortaklaşa düzenlenecek Euro 2008’in ise sıkıntıdaki tüketici elektroniğinin can simidi olacağı ve sektöre 100 milyon dolarlık bir hareketlilik getireceği belirtiliyor.

Nisan ve mayıs ayı dış pazardaki satış grafiğine bakıldığnıda Vestel’in tüm zamanlarının en iyi nisan-mayıs dönemini geçirdiğini kaydeden Ömer Yüngül, “Dış pazarda satışımız mayıs ve nisan için hedeflediğimiz bütçe rakamlarının yüzde 50 üzerinde gerçekleşti.

Özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere satışları menuniyet verici. Satılan TV’lerin tamamı LCD” diyor. İç pazardaki satışların da iyi gittiğini vurgulayan Yüngül, “Euro 2008 kampanyamız hazırlandı. Ancak yabancı ülkeler maçlara hazırlıklarını nisan-mayıs ayında TV alımlarını yaparak tamamlarken iç pazarda talep son anda geliyor” diye konuşuyor.

Büyük ekrana ilgi büyük

Deniz Öztaş da Türkiye’nin şampiyonaya katılacak olmasından dolayı büyük ekrana olan talebin arttığını, buna çeşitli şirketlerin satış kampanyaları da eklenince satışlarda özellikle mart itibariyle artış olduğunu söyledi.

Euro 2008’in yanı sıra tüplü TV’lerden ince panel TV’lere geçişin hızlanması nedeniyle bu ay satışlarda artarak giden bir eğilim beklediklerini kaydeden Öztaş, maçlardan dolayı ocak-şubat’ta 50 bin, şubat-mart ile mart-nisanda 53 bin olan LCD TV satış adetlerinin mayıs-haziran döneminde 60 bin olarak gerçekleşeceği öngörüsünde olduklarını belirtti. Öztaş, bu dönemde fiyat kampanyasına ağırlık verdiklerini anlatarak “LCD ve plazmalarda 40 ve 42 inç segmentinde iddialıyız. 2799 YTL olan 42 inç plazmayı 1999 YTL’den, 2999 YTL’den satılan 40 inç LCD TV’yi ise 2399 YTL’den satmaya başladık. Kampanyamız büyük ilgi ile karşılandı” diyor.

Darty’den de özel kampanya

Euro 2008 heyecanının giderek tırmandığı bugünlerde Panasonic de yeni nesil Viera Plazma ve LCD TV’leri pazara sundu. 2008’in tamamında satılması beklenen adetlerin yüzde 40’ının nisan-haziran döneminde gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Tekofaks Ürün Grup Müdürü Uluç Özler, “Bu dönemde satışların bir öncekine oranla yüzde 30-35 oranında artacağını düşünüyoruz. Kupaya etki ettiğini düşündüğümüz nisan-haziran döneminde yaklaşık 16 bin adet büyük ekran TV satmayı hedefliyoruz” dedi.

İngiliz elektronik perakende zinciri Darty de Euro 2008’e odaklanan firmalar kervanına katıldı. Darty, Euro 2008 için başlattığı kampanya ile 100’den fazla LCD ve plazmalarda cazip fiyat seçenekleri sunmaya başladığını duyurdu. Ayrıca kampanya dahilinde Darty, LCD ve plazmalarda güven sözleşmesi çerçevesinde ücretsiz eve teslim, montaj ve kullanıcı eğitiminin de verildiği ifade edildi.
Philips ise Euro 2008’e “Design Collection” ile hazırlanıyor. Full HD LCD TV satışlarındaki yükselen eğilimin özellikle Euro 2008 öncesinde en üst seviyeye ulaşacağı tahmininden yola çıkan Philips, bu döneme yeni ürün yelpazesiyle girecek.

Kaynak:Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.