Lassa’nın yeni logosu

Marka ve reklam uzmanlarına göre Lassa’nın...

28.04.2008 - 10:09 | MediaCat

Marka ve reklam uzmanlarına göre Lassa’nın 10 milyon dolarlık yeni logosu, markanın yeni hedeflerini yansıtıyor.

İlk yerli lastik üreticisi Lassa büyük bir yenilenme içinde. İşe 30 yıllık logo ile başlandı. Sabancı Holding’e bağlı Brisa çatısı altında bulunan Lassa, global bir marka olma yolunda… ‘Değişim Yolda’ sloganıyla yola çıkan Lassa’nın yeni logosunu için uzmanlar, “Güç, teknoloji, hareket ve dinamizmi çağrıştırıyor” dedi.

Yeni logonun hazırlığı oldukça uzun bir zaman almış. Şirketten alınan bilgilere göre, Lassa’da logoyu yenileme arayışı; bayiler, fokus gruplar ve müşterilerle yapılan karşılıklı araştırmalar sonucunda markanın logosunun günümüzün dinamizm anlayışına çok daha uygun bir forma kavuşturulması gerekliliği ile ortaya çıktı. Buna paralel yine benzer gruplarla yapılan araştırmalarla birçok logo örneği tartışıldı.

Güler Sabancı’nın ilk fabrikası

Logo tasarımı Brisa yönetimi ve Lassa marka yöneticilerinin yönlendirmeleriyle Lassa’nın reklam ajansı Rafineri reklam tarafından gerçekleştirildi. Çok sayıda seçenek değerlendirildi, elemeler yapıldı ve yönetime tek bir logo önerildi. Son kararı Brisa ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu verdi. Profesyonel yöneticilik kariyerine Lassa Kocaeli fabrikasında başlayan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yeni logonun geliştirilmesinin bütün aşamalarında karar sürecine katıldı.

Logonun tasarım maliyeti, bayii yenileme çalışmaları toplam 10 milyon dolarlık bir maliyete ulaşacak. Lassa’nın bütün bayilerinin logoları yenilenecek. Lassa logosunda Sabancı grubunun ifade eden ‘SA’daki değişim sadece Lassa markasıyla sınırlı olacak.

50 ülkenin yolu Lassa’yı tanıyor

Lassa, Türkiye’nin ilk, en çok bilinen ve satın alınan lastik markası. Temeli, 1974’te merhum Sakıp Sabancı atıldı. Geçen yıl Lassa ve Bridgestone olarak toplam 9 milyon lastik sattı. 2007’de Brisa 868 milyon YTL ciro elde etti. Bu yıl 1 milyar YTL’ye yaklaşmayı hedefliyor. 2007 yılı ihracatı ise 192 milyon dolar. 50 ülkede 2 bin 500 noktada Lassa satışı yapılıyor. Lassa markasıyla 162 yeni ürün müşterilerin beğenisine sunuluyor. 200 milyon dolarlık yatırım programı var.

‘Görsel dili bugüne ait’

Lassa’nın logosu bir tasarım olarak ne ifade ediyor? Brisa Genel Müdürü Bülent Savaş, logo değişimine giden sürecinin “teknolojik değişiklikler, internet, globalleşme” ile ilişkisine dikkat çektikten sonra, logonun ifadesiyle ilgili olarak, şunları söylemişti:

“Mevcut güçleri arasında olan ‘köklü, yakın ve güvenilir’ marka değerlerini koruyan imajı dışında bir de ‘Modern, teknolojik/yenilikçi ve dinamik’ marka değerlerini güçlendirecek bir logo istedik.”

Brisa Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Serdar Demirdağ da yeni Lassa logosunun lastiğin ana fonksiyonu olan ulaşım kavramını yansıtan ‘hareket’ ve lastik ve yol ilişkisini yansıtan ‘yol’ unsurlarını yansıtacak yapıya sahip bir yapısı olduğuna dikkat çekmişti. Logo ile ilgili olarak uzman yorumları amaca ulaşıldığını gösteriyor.

Lassa’nın logosunu değiştirmesinin doğru bir hamle olduğunu belirten Ajans Ultra Eşbaşkanı ve Yaratıcı Yönetmen Hakkı Mısırlıoğlu, yeni logonun görsel dilinin bugüne ait olduğunu söyledi. Mısırlıoğlu şunları kaydetti:

“Eski logo zamanında başarılı olsa da bugüne cevap vermiyordu. Yeni logo işini yapacak. Bu logoya baktığımda bana esneklik, yumuşaklık ve uyum çağrıştırıyor. Lassa’nın marka olarak imajında ise zaten teknoloji hissi var. Lassa, özellikle bugüne dek gelen tüketiciler için Sabancı’yla çok özdeş bir marka. Yeni logoda ‘SA’ vurgusunun logoyla birleştirilmiş olması yeni nesillerin bu algısını güçlendirecektir.”

‘Hareketlilik yansıtıyor’

Milliyet İK yazarı marka uzmanı Fatoş Karahasan, Lassa’nın yeni logosu ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çok güçlü ve dikkat çekici bir çalışma. Teknoloji, hareket, dinamizm ve esnekliği çağrıştırıyor. 30 yıl önce ‘yerli malı yurdun malı felsefesi’ üzerinde doğan Lassa, yurtiçinde neredeyse jenerik bir marka konumuna yerleşmeyi başardı. 50 ülkeye ihracat yapan dev bir kuruluşa dönüştü. Lassa, belli ki yeni bir solukla gençleşmeye, daha atak ve rekabetçi olmaya karar vermiş ve kurumsal dönüşüm rüzgarıyla tepeden tırnağa yenileniyor.

Yeni logo, aslında bir buz dağının ucu olarak görülmeli. Kırmızı renklerle ve büyük harflerle yaratılan yeni Lassa logosu dikkat çekici bir çalışma. Öncelikle, Sa’nın ayrı yazılmaması gözün algılamasını kolaylaştırıyor. Tasarımda büyük harflerin seçilmesi kurumun gücünün altını çiziyor. Kırmızı bilinçaltında güç ve ataklık çağrıştıran bir renk.

Bu yüzden Lassa kelimesinin kırmızıyla yazılması, tüm logonun görülmesi ve hatırlanmasını kolaylaştırıyor. Üç boyutlu olarak tasarlanan yeni amblem markanın özünü net bir biçimde ortaya koyuyor. İkili paralel çizim lastik kıvrımlarını çağrıştırıyor. Üzerindeki ışık yansımaları metali dolayısıyla otomobili akla getiriyor. Hareketli çizim aynı zamanda, teknoloji, dinamizm ve esnekliğe vurgu yapıyor. Özetle, yeni tasarım Lassa’nın köklü geçmişini modernlikle destekliyor ve bir yenilenme duygusunu aktarıyor.

‘Sakıp Bey’in emaneti çok başarılı oldu’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Lassa’nın yenilenen logosuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada Sabancı Holding çatısı altında yer alan şirket ve markaların yarattığı büyük sinerjiye dikkat çekmişti.

Sabancı, “Sakıp Bey’in bize emaneti olan Lassa’nın Sabancı Holding için önemi büyüktür. Lassa, çok başarılı bir Türk markası olmayı başarmıştır. Yurt içinde ve yurtdışında kendi ayakları üzerinde duran; ürün ve hizmetlerini sürekli geliştiren Lassa markası, Sabancı Holding’e bağlı tüm firmalarda uygulanan inovasyon ve değişim anlayışının başarılı ve güzel bir örneğidir.

Lassa’nın yurtiçinde yakaladığı bu başarıyı başta Avrupa olmak üzere yurtdışı pazarlarda gerçekleştirirken sadece bir ihracatçı gibi kalmayıp uyguladığı pazarlama faaliyetleriyle de bölgesel bir güç haline gelmesini ve uluslararası bir marka yolunda ilerleyen vizyonunu gururla takip ediyoruz” demişti.

Kaynak: Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.