Kuru temizleme müşteri profili

Hanger Network ve Barem Research'ün sektör araştırması, müşteri profili ve kullanım alışkanlıklarına ışık tutuyor.

31.12.2012 - 13:05 | MediaCat

Kuru temizleme: Yükselen bir pazarlama ve reklam aracı

Geçmişte günlük hayatta sık başvurulan bir hizmet olmayan kuru temizleme, son yıllarda özellikle çalışan kesimin en büyük yardımcılarından biri olmasıyla yükselen bir pazarlama ve reklam aracı haline geldi.

Kuru temizleme sonrası verilen askıları reklam mecrasına dönüştüren Hanger Network, kuru temizlemenin günümüzde ne sıklıkla kullanıldığını, işin ulaşılabilirliğini ve etkilerini somut sayılara dökmek amacıyla Ekim ayında Barem Research ile kuru temizleme müşteri profili ve kullanım alışkanlıklarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. 1330 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları, kuru temizleme sektörünün günümüzdeki fotoğrafını çekti.

Rakamlarla kuru temizleme müşterileri

% 60: Evli

% 40: Hanede çocuk sahibi

% 67: Üniversite ve üstü tahsilli

% 80: Çalışıyor

% 72: Çalışan kadın

% 71: Özel sektör çalışanı

% 77: Evine yakın kuru temizlemeciyi tercih ediyor.

% 14: Sadece AVM’lerdeki kuru temizlemecileri tercih ediyor

% 48: Sadece sokak ve caddelerdeki kuru temizlemecileri tercih ediyor

 

Ece Ertürk Hısım, Hanger Network Türkiye Ülke Müdürü

Ece Ertürk Hısım, Hanger Network Türkiye Ülke Müdürü

“Bekarlar ve yeni evliler daha fazla kullanıyor”

“Bu çalışmayla reklamverenlerimizin bizimle yaptıkları işbirliklerinde nasıl bir müşteri kitlesine ulaşacaklarını inceledik. Sonuçların olumlu ve yurtdışındaki çalışmalarla paralel çıkması bizi sevindirdi. Araştırma bize bekar, çocuksuz veya küçük çocuklu yeni evlilerin daha fazla kuru temizleme hizmeti aldığını gösterdi. Bu da bize şunu söylüyor; kendine ve çocuğuna bakan, kıyafetine de bakıyor.  Çünkü gerçekte kuru ve ıslak temizleme, yıkamanın alternatifi değil. Bu yüzden kuru temizleme, ağırlıklı olarak yüksek gelirli, iyi eğitimli profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Araştırmayla emin olduk ki, Türk kuru temizleme müşterisi, kendine ve çevresine değer veren, bu değeri verirken para harcamaktan geri durmayan bir kitle.

Araştırma, daha çok evlere yakın, cadde ve sokak üzerindeki kuru temizlemecilerin tercih edildiğine işaret ediyor. Bu, kuru temizlemelerin hayatın içinde olduğu ve hayatın içine daha da fazla girebileceği anlamını da taşıyor.”

 

Banu Öğüt

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.