Küçük eylemlerin büyük etkisi

IKEA, yeni reklam filminde gezegen için atılan küçük adımların yaratabileceği önemli farka odaklanıyor.

25.05.2021 - 11:36 | Simge Şenses

Küçük eylemlerin büyük etkisi

IKEA, Mother London imzalı yeni reklam kampanyasında gezegeni kurtarmaya niyetlenen ancak mücadeleye kalkıştığı kirliliğin boyutları sebebiyle günün sonunda karamsarlığa kapılan sevimli bir robotun başından geçenleri bir derse dönüştürerek tüketicilerine gezegen için attıkları küçük adımların büyük farklar yaratma potansiyeline sahip olduğunu hatırlatıyor.

Gezegeni tek başına kurtarabileceğine inanarak işe koyulan robotun günün sonunda bunun mümkün olmadığını anlayarak evine bitkin halde döndüğü filmin seyri, evinde bir sürdürülebilirlik hareketinin başladığına şahit olmasıyla değişiyor. Annesini yeniden kullanılabilir file alışveriş torbasını boşaltırken, babasını vegan bir yemek pişirirken, kız kardeşini ise IKEA’nın FLISAT arabasının içinde sebze yetiştirirken gören robotun içi yeniden umutla doluyor.

IKEA Pazarlama İletişimi Müdürü Kemi Anthony kampanyanın amacını şu ifadelerle özetliyor: “2030 yılına kadar tamamen döngüsel ve iklim pozitif olmak gibi iddialı bir hedef belirledik. Birçok insan hâlâ sürdürülebilir yaşamın yalnızca ayrıcalıklı bir azınlık için geçerli bir seçenek olduğuna inanıyor fakat durum böyle olmak zorunda değil. Bu kampanya ile amacımız sürdürülebilirliği demokratikleştirmek ve çok basit, uygun fiyatlı ve anlamlı değişiklikler yapmanın gerçekte ne kadar kolay olduğunu göstermek.”

İngiltere, İrlanda, ABD ve Hollanda’da devam eden kampanyasının yanı sıra IKEA, müşterilerinin eylemlerinin çevre üzerindeki olumlu etkisini belgelemeyi amaçlayan Choices for Change Tracker’ı tanıttı. Marka, geliştirdiği bu uygulama sayesinde LED ampulleri tercih eden müşterilerinin toplamda kaç kWh enerji tasarrufu ettiğinden köfte yerine vegan köfte yemeyi seçtiklerinde ne kadar karbon tasarrufu sağladığına varan verileri toplayıp paylaşabilecek.

KÜNYE

  • Reklamveren: IKEA
  • Reklam Ajansı: Mother London
Kaynak: The Stable, Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.