Koç Üniversitesi öğrencilerinden kitap tasarım sergisi

Koç Üniversitesi Psikoloji, Mühendislik, İşletme, Ekonomi Bölümü öğrencilerinin yazdıkları ve tasarladıkları çocuk kitapları, 10 Eylül 2011 tarihine kadar Koç Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde sanatseverler ile buluşuyor.

21.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Koç Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde verilen ‘Çocuk Kitabı Tasarımı’ dersinde, farklı bölümlerden 18 öğrenci tasarladıkları ve yazdıkları kitapları ‘Çocuk Kitapları Sergisi’ başlığı altında 10 Eylül 2011 tarihine kadar Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde sergiliyor.

Koç Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde verilen ‘Çocuk Kitabı Tasarımı’ dersinde, bir kitabın üretiminin kurgulama aşamasından son aşamasına kadar tüm evreleri gösteriliyor. Öğrenciler dersin başında belirlenen hedeflere uygun bir programı takip ediyorlar: baskıya hazır bir kitap tasarlamak, araştırmak, eskiz çizmek, maket hazırlamak, eleştirmek, kurgulamak… Kendi yaratıcı potansiyelinin farkında olmak ve özgün bir konuya odaklanmak, çocuk kitaplarının gücünü algılamak, çocuk kitaplarının etki ve öneminin (sanatsal, kültürel, sosyal, psikolojik) farkında olmak ve çocuk kitapları yayıncılığının temellerini kavramak başlıklı dört ana hedef etrafında çalışmalarını geliştiriyor.

Öğrenciler dönem içinde çocuk kitapları tasarımının grameri üzerine bir algı geliştirerek Caldecott, Newberry Ödülleri’nin yanı sıra çeşitli ödüller kazanmış kitapları inceliyor, alfabe kitaplarına, yazısız kitaplara ve gizli kapakları olan kitaplara bakıyor, ünlü çizerleri inceleyerek karakter tasarımı, görsel olarak hikâye anlatımı, grafik düzenleme, üslup üzerine konuşuyorlar. KOLT (Koç Öğrenme ve Öğretme Ofisi) tarafından Yenilikçi Öğretim Burs Programı kapsamında derse yayıncılar ve uzmanlar çağırılıyor. Dönem sonunda da öğrenciler tasarladıkları kitapları sergiliyor.

Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Ilgım Veryeri Alaca: ‘Bebeklerine daha doğmadan önce bile kitap okuyan anneler vardır. Doğum sonrasında da çocuklara sesli, ışıklı, farklı dokulu kitaplar gösterebiliriz. Okuduğumuz her hikâye, onlar için yeni bir kelime, yeni bir anlam demektir ve şansa bırakılmamalıdır. Çocuk kitaplarının çocuk üzerindeki etkisi düşünülerek, araştırma yapılmalı ve çocuklara azami ölçüde faydalı olacak kitaplar kurgulanmalıdır’ dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.