Koç’tan Migros’a veda

Koç Holding'in şubat ayında yüzde 50,8 hissesi İngiliz yatırım fonu...

30.04.2008 - 10:32 | MediaCat

Koç Holding’in şubat ayında yüzde 50,8 hissesi İngiliz yatırım fonu BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital’e 1.9 milyar YTL’ye sattığı Migros Türk AŞ’nin devirden önceki son genel kurulu yapıldı. Genel kurulda 2007’de yüzde 12 büyüyerek, cirosunu 4.8 milyar YTL’ye çıkaran Migros’un devir işlemlerinin Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi. Genel kurula Koç Holding Şeref Başkanı ve Migros Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç da, “veda” amacıyla katıldı.

Koç Holding’in dün yapılan genel kurulunda Migros Genel Müdürü Levent Çakıroğlu’nun okuduğu son mesajı ile Rahmi Koç, “Bu son genel kurulum. Ortaklara veda için burdayım” dedi. Mesajında Migros’un 2007’de Rusya’daki Ramstore’ların satışına rağmen yüzde 12 büyüyerek, cirosunun 4.3 milyar YTL’den 4.8 milyar YTL’ye ciroya yükseldiğini belirten Koç, “Migros 2007’de bir taraftan yatırımlarını artırırken diğer taraftan karlılığını muhafaza etti. Konsolide satışlarımız 2007’de 4.8 milyar YTL’ye ulaştı. Ramenka’nın satışı dolayısıyla oluşan iştirak satış kârının da etkisiyle konsolide vergi öncesi kârımız yüzde 312 artarak 155 milyon YTL’den 639 milyon YTL’ye yükseldi. Konsolide vergi sonrası net karımız ise 7 katına çıkarak 78.7 milyon YTL’den, 552 milyon 875 bin YTL’ye çıktı” dedi.

Koç’un mesajında, “Şirketimiz 2001-2006 döneminde dünyanın en hızlı büyüyen 50 şirketi arasında 12’nci oldu ve bu sayede dünyanın en büyük 250 perakendecisi arasına girme başarısını gösterdi. Sadece gıda perakendecilerinin değil aynı zamanda diğer tüm perakendecilerin dahil edildiği sıralamaya göre, Migros dünya devleri arasında 236’ncı sırada yerini aldı” açıklamaları yer aldı.

Koç Holding Gıda ve Perakende Grup Başkanı Ömer Bozer de Migros’un geçen yıl yurtiçi büyümesinin yüzde 14’lerde gerçekleştiğini, 2008 yılında da yüzde 18’lik büyüme rakamlarının yakalayacağını belirtti. Bozer, ekonomide geçen yılın son çeyreğinde başlayan yavaşlama konusunda ise şunları söyledi: “Bunu doğal karşılıyorum. Fakat bu yavaşlamaya rağmen Migros’da sepet ortalamasında bir düşme yok. Geçen yıla göre kıyaslama yaparsak Migros’un birebir satışlarında ciddi büyümeler var. Bildiğim kadarıyla aynı mağaza bazında yüzde 12-15 civarında büyüme var. Bu büyüme hem müşteri artışından hem de sepet artışından geliyor” dedi

Bir aylık yeni yönetim

Pirinç fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak Bozer, bu konuda bir “komedi oynandığını” söyledi. Dünyadaki üretim miktarını belli olduğunu, iklim şartlarından yaşanan gerilemenin bilindiğini dile getiren Bozer, “200 bin tonlu civarındaki ithalat kotasını açmadık. Bunu kullansaydık bizim hiçbir sorunumuz olmayacaktı” dedi. Bozer, sorunun Toprak Mahsulleri Ofisi yoluyla çözülmeye çalışıldığı sürece fiyatların daha da artacağı görüşünü aktardı.

Öte yandan Migros’un yeni yönetim kurulu Bülent Bulgurlu, Semahat Sevim Arsel, Nusret Arsel, Ömer M. Koç, Ömer Bozer, Y. Ali Koç, Uğur Çatbaş, Oktay Irsıdar ve Levent Çakıroğlu’ndan oluştu. 2008 yılı faaliyet ve hesaplarını inceleme amacı ile toplanacak olağan Genel Kurula kadar görev yapacak olan yönetim kurulunda Rahmi Koç yer almadı.

Yeni patronlara Rusya uyarısı

Koç Holding Gıda ve Perakende Grup Başkanı Ömer Bozer Migros’un, BC Partners kontrolündeki Moonlight’a devrinin mayıs sonuna kadar tamamlanacağını tahmin ettiğini söyledi. Bozer, Migros’un yeni sahibi BC Partners’in başına eski Koç Holding CEO’Su Bülend Özaydınlı’nın gelmesini ise “No Comment (yorum yok)’ şeklinde değerlendirdi. BC Partners’ın yöneticilerinin Migros’u yurtdışında özellikle de Rusya pazarında büyütmek istedikleri yönündeki açıklamalarını ise Bozer şöyle değerlendirdi: “Onlara hayırlı olsun diyoruz. Bu onların kararıdır. İnşallah bu amaçlarında başarılı olurlar. Fakat Rusya pazarı ile ilgili gözlemlerimi de aktarmak isterim. Ramstore markası ile 1996’dan beri Rusya pazarında mücadele ettik. Bu süre zarfından benim gözlemlediğim Rusya gelişmekte olan bir ülke pazarı olmaktan çıktı ve artık gelişmiş bir ülke pazarı oldu. Dolayısıyla rekabet son derece yoğun. Bu açıdan bakıldığında hakikaten zorlaşan bir pazar. Bunları da dikkate almak lazım.”

Kaynak: Referans

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.