MediaCat

‘Kız gibi’ demek ne zamandan beri hakaret oldu?

P&G yeni reklamında ‘kadın olmak’ üzerine önyargıları sorguluyor.

‘Kız gibi’ demek ne zamandan beri hakaret oldu?

Neden benzer davranışlar kadınlar ve erkekler özelinde farklı anlamlara yorulur? Neden koşmak, yalnızca koşmak; vurmak, yalnızca vurmak; gülmek, yalnızca gülmek değildir? Kelimeleri, doğal anlamlarından koparan kadınlık ve erkeklik unvanları, dillere yapışmış o sözcükle dışa vurur kendini: kız gibi.

Çoğu kişi, ‘kız gibi gülmek’, ‘kız gibi koşmak’ derken alaycılığını vurur dışarıya, bir nevi yumuşatılmış bir hakarettir tüm bu kavramlar. Ancak zaman ilerledikçe ve kadınların toplumsal statüsü yükseldikçe, boş olan bu kavramlar silinmeye; ‘kız gibi’ davranmak, bir güç emsali olarak kullanılmaya başlanıyor. P&G sosyal deney özelliği taşıyan yeni reklam filminde, işte bu kavramları, farklı yaş gruplarından kadın ve erkeklerle test ediyor. Leo Burnett Chicago tarafından hazırlanan reklam filmi, kadın olmak üzerine getirilen önyargılara getirdiği yeni bakış açısıyla, sağlam bir alkışı hak ediyor.  

[youtube]http://youtu.be/XjJQBjWYDTs[/youtube]

Kaynak: Creativity Online

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.