Kişi başına yılda 1,5 kg ay çekirdeği tüketiyoruz

Türk toplumunun en sevdiği keyif ürünü olarak öne çıkan ay çekirdeğinin tüketimi, yaz aylarında en üst seviyeye ulaşıyor.

10.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Ay çekirdeği, dertlenirken de sevinirken de Türk insanının en çok tükettiği keyif ürünü. Ülkemizde yılda ortalama 110 bin ton ay çekirdeği tüketiliyor. Tüm kuruyemiş tüketiminin yüzed 40’ı ay çekirdeğinden oluşuyor.

Türkiye’de kişi başına yılda 1.5 kilogram çekirdek çitleniyor. Bu ürünün herkesin her zaman alabileceği ölçüde ekonomik olması ve her yerde bulunabiliyor olması, yoğun tüketimi pekiştiriyor.

Soğuk aylarda evlerde de sıkça tüketilmesine karşın, yaz aylarında açık havada daha çok zaman geçirilmesiyle birlikte ay çekirdeği tüketiminde ciddi yükselme meydana geliyor. Türkiye’nin önde gelen paketli kuruyemiş kuruluşlarından olan Papağan Kuruyemiş’in Genel Müdürü Rüstem Karakaya, “Toplum olarak çekirdek çitlemeyi seviyoruz, en çok da açık havada bu keyfi yaşamayı seviyoruz. Dolayısıyla özellikle Mayıs ayı ile birlikte ay çekirdeği tüketiminde yükselme yaşanıyor. Tüketim, yaz aylarında ise üst noktalara ulaşıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında, kış aylarına göre yüzde 50 daha fazla ay çekirdeği tüketiliyor” bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin sahil ve sahile yakın bölgeleri normal tuzlanmış ay çekirdeği ürünlerini tercih ederken, iç bölgeler daha az tuzlu çekirdek yemeyi tercih ediyor. Bilinenin aksine keyiflik ay çekirdeği, Trakya’dan değil, daha çok Orta ve Güneydoğu Anadolu’dan temin ediliyor. Trakya’daki ay çekirdeği, ağırlıklı olarak yağ yapımında kullanılıyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.