MediaCat

Kelimelerin can yakan ağırlığı

CNAO ve BETC Paris’ten 4 Mart Dünya Obezite Günü’nde şişman fobisine (kilofobi) meydan okuyan kampanya.

Fransa’da yetişkin nüfusun yüzde 47,3’ü fazla kilolu ya da obez, yüzde 17’si de obez olarak kabul ediliyor. Kilo sorununun bu denli yaygın olmasına rağmen, obeziteden mustarip olanlar sokakta, okulda, işyerinde, medyada, ailede, sosyal medyada hatta tıp dünyasında ayrımcılıkla ve düşmanca tavırla karşı karşıya geliyor, obezitenin yanı sıra bir de şişman fobisiyle (kilofobi) uğraşıyor.

4 Mart Dünya Obezite Günü’nde şişman fobisine Fransız Ulusal Obezite Dernekleri Kolektifi (CNAO) için gönüllü hazırladığı kampanyasında BETC Paris, obeziteden mustarip olanları esas zorlayanın hemen her gün maruz kaldıkları tavır olduğunu gözler önüne seriyor. Tedaviye engel oluşturan bu ayrımcılığı sonlandırmaya yönelik ilanlarda şişman fobisini yaratan kelimelerin ağırlığına dikkat çekilerek nezaket çağrısı yapılıyor.

CNAO Başkanı Anne-Sophie Joly, “Kampanya, Fransa’da toplum tarafından yaftalanan ve tam olarak tanınmayan küresel çapta önemli bir sağlık sorunu olan bu hastalık konusunda insanların fikrini değiştirmeye yardımcı olacak bir araç” diyor.

Şişman fobisiyle mücadelenin halk sağlığında etik bir sorun olduğunu, kapsayıcılığın artmasına rağmen bu fobinin varlığını sürdürdüğünü ifade eden BETC Group Kurucusu ve Başkanı Mercedes Erra ise her türden ayrımcılıkla mücadelede kararlı bir ajans olarak bu girişimi desteklemekten duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Prodüksiyon şirketi General Pop’un da gönüllü desteklediği kampanya 10 Mart’a kadar açıkhavada reklam panolarında ve online mecralarda yayınlanacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.