Kayısıcılar da fındık reklamından esinlendi

Kayısının iç pazarda tüketimini artırmak için Fındık Tanıtım Grubu'nun

28.01.2008 - 11:42 | MediaCat

Kayısının iç pazarda tüketimini artırmak için Fındık Tanıtım Grubu’nun fındıkla ilgili gerçekleştirdiği “aganigi naganigi” reklamından esinlenerek reklam filmi çekilecek. Reklamla kayısının yararları anlatılacak ve afrodizyak etkisi ön plana çıkartılacak. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, dünyadaki kayısı üretiminin yüzde 80’inin Malatya’da gerçekleştiğini söyledi.

Ürünün iç ve dış pazarlarda tüketimini artırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık vereceklerini belirten Erkoç, “Tanıtım için Güneydoğu İhracatçı Birliği’nden 1 milyon dolarlık bir fon alındı. Kayısı ile Rusya ve AB ülkelerinde tanıtım yapılacak. Tanıtımda fındık reklamından esinlendi. Zaten kayısı mucizevi bir meyve. Mide ve bağırsak dostu, afrodizyak etkisi yüksek. Fındıktan daha tesirli” dedi.


Kükürt sorunu sona eriyor…

Malatya kayısısında yaşanan kükürt sorunu nihayet sona eriyor. Yüksek kükürt kullanımı yüzünden ihracatta problem yaşanan kayısıda, bu sorunun çözümü için Malatya’da laboratuvar kurulacak.Kayısının doğal renginin korunması amacıyla kükürtün fazlaca kullanılması yüzünden özellikle Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta büyük sıkıntılar yaşandı. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla Malatya’da bir laboratuvar kurulacak.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, laboratuarda yapacakları tahlil sonucunda ürüne onay verecek ve bu onay sonucunda kayısı pazara sunulacak. Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 2000 ppm’ün üzerinde kükürt bulunan kayısının ihracatının yapılamadığını hatırlatarak, “Artık bu sorunu ortadan kalkacak ihracat gelirimiz artacak” dedi.


Suçumuz büyük…

Kayısının üretiminin fazla olduğu dönemde fiyatının 1 dolara kadar düştüğünü, az olduğu dönemde de 3 dolara kadar çıktığını vurgulayan Erkoç, fiyat dalgalanmasının önüne geçecek çalışma yapacaklarını bildirdi. Erkoç, bunu gerçekleştirmek için de AB’den alınacak hibe fonları ile çiftçiyi eğiteceklerini ifade ederek, “Normalde kayısının fiyatı 3 dolar olmalı. Ancak üretim safhasından başlayarak rafa gelinceye kadar kayısı ile ilgili bir çok problem var. Bunda da Malatyalılar olarak suçumuz büyük” dedi. Erkoç ayrıca, kayısının yüzde 25’inin yaş olarak tüketilmesi yönünde de çalışmalara başladıklarını, böylece kuru kayısıda fiyat dengesinin sağlanacağını iddia etti.


İTO’dan Malatya’ya okul…

İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu yıl 10 ile 10 ilk öğretim okulu yapmak için harekete geçti. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş beraberindeki 80 kişilik İTO Meclis üyesi 2 gün boyunca Malatya’da çeşitli temaslarda bulundu.

Başkan Yalçıntaş, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz’ü ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, 10 ile yapılacak 10 okuldan ilkinin Malatya’ya yapacaklarını söyledi. Yalçıntaş, “Okullar şehit olan askerlerimizin bağlı bulunduğu köylere yapılacak. Bu okullara da şehit askerlerimizin isimleri verilecek” dedi.

Kaynak: Bugün