Kargoculuğun duayeni hayata veda etti

Aras Kargo’nun sahibi ve Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Aras

31.01.2008 - 17:57 | MediaCat

Aras Kargo’nun sahibi ve Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Aras 50 yaşında hayata veda etti.

Adını Aras Nehri’nden alan, bugün 10 bin kişiyi istihdam eden Aras Holding’in kurucusu Celal Aras, 50 yıllık kısa yaşamına büyük başarılar sığdırmış bir işadamı. Kendisini sıfırdan var etmiş bir girişimci.

Celal Aras 1957 yılında Kars’ın Selim İlçesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini babasının memuriyeti nedeniyle değişik yerlerde tamamladı. 1975 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bölümü’nü kazandı. 1976’da henüz öğrenciyken kendisini iş hayatında buldu, kapıdan kapıya pazarlamacılık yapıyordu. 1979 yılında, o dönem Türkiye için yeni bir organizasyon sayılabilecek “kapıdan kapıya pazarlama hizmeti” sunan Aras Dağıtım ve Pazarlama şirketini kurdu ve “doğrudan pazarlama” yöntemiyle büyük başarılar elde etti. Sıcak satış yönetimine dayalı olan doğrudan pazarlama anlayışı ülkemizin pazarlama metod ve stratejilerine yeni bir soluk getirirken, “Aras Yürüyen Mağazalar Zinciri”ni dev bir pazarlama organizasyonuna dönüştürdü.

Celal Aras, bu dağıtım zincirindeki başarının kendisini kargo sektörünün lideri olmaya nasıl yönelttiğini şöyle anlatıyordu: “Dağıtım ve pazarlama şirketinin 10 yıl boyunca büyük bir gelişme kaydettiğini ve yurt genelinde etkin bir dağıtım ağına kavuştuğunu görünce, bu gücü farklı sektörlerde de değerlendirmek istedik. İşte bu arzumuz, bugün Türkiye’nin en büyük taşımacılık kuruluşu olan Aras Cargo’nun temellerini attı. Yeni bir sektör olan kargo taşımacılığına geçişte, Aras Pazarlama A.Ş. ve Aras Ev Eşyaları Ltd’nin araç ve insan kaynaklarını değerlendirdik. Aras Cargo kısa zamanda önemli yol katetti. 1993’e geldiğimizde ise gerek şube sayısı gerekse ulaşım ağıyla lider bir firma haline gelen Aras Cargo’da kurumsallaşma çalışmalarına hız verdik.” İşte bu dönemde yönetmeliğin yayınlanmasıyla başlayan kurumsallaşma süreci, 1997 yılında Aras Cargo 2000 Projesi’ne dönüştü.

1999 yılının ikinci yarısında, Aras Holding organizasyonunun nüvesini oluşturacak olan Aras Şirketler Grubu yapılanmasına geçme kararı aldı ve bunu 01.09.1999 tarihinden itibaren yürürlüğe koydu. Celal Aras’ın önderliğinde 29. yılını geride bırakan Aras Holding bünyesinde bugün, Aras Holding A.Ş., Aras Cargo A.Ş. , Fillo Kargo, Aras Kurye A.Ş., Aras Offset A.Ş., Aras Sigorta Brokerliği A.Ş., Aras Tour A.Ş., Aras Hotel, Aras Logistics A.Ş., Aras Güvenlik ve Catering Hizmetleri A.Ş., Aras Dağıtım ve Pazarlama Ltd.Şti. firmaları faaliyet gösteriyor.

Aras Cargo, 2001 yılından itibaren teknolojik yatırımların beklenen sonucu vermesiyle birlikte büyüme sürecinde büyük adımlar attı. İnsana ve insan kaynaklarına bakış açısındaki olumlu değişimler ile çalışanları üzerinde motive edici etkiyi yarattı. Hızla büyüyen firma, tümüyle yeni bir yapılanma ve yenilenme sürecine girdi. Yapılan düzenlemelerden üst düzeyde başarılı sonuçlar elde etti.

“Önem Taşır” sloganıyla kurumsal kimliğini de değiştiren Aras Cargo, 2003 yılında yüzde 35 büyüme kaydetti. Türkiye’nin önde gelen taşımacılık kuruluşlarından Horoz Kargo’yu satın alarak Fillo Kargo olarak bünyesine kattı ve sektördeki liderliğini pekiştirdi.

2004 yılında 25. yılını kutlayan Aras Holding’in amiral gemisi Aras Cargo, ESAS (Entegre Servis Ağı Sistemi) ile sektörün en üstün teknolojik altyapısını oluşturmuş oldu.

2007 yılında Aras Cargo, Türkiye Kalite Derneği KalDer’in gerçekleştirdiği “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi TMME”ye göre Türkiye çapında müşterilerini en çok memnun eden ilk 9 şirket arasında yer aldı. Aras Cargo kendi sektöründe ise bir numarada bulunuyor.

Celal Aras, 2000’de başlattığı değişim projesiyle sadece Aras Cargo’nun dünya standartlarında hizmet veren bir kurum olmasının yanı sıra sektörün hizmet ve operasyon kalitesi olarak çıtayı yükseltmesine teşvik etti. Kargo sektöründe ilk reklam çalışmasını Celal Aras başlatarak bu alanda da sektöre öncülük etti. Türkiye’nin kültür, eğitim ve çevre değerlerine sahip çıkılması adına birçok sosyal sorumluluk projesine destek verdi. Liderliğini yaptığı ‘Ülkemi Tanıyorum, Değerini Biliyorum’ ve türlerin yok olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ‘Sıfır Yok Oluş’ kampanyalarının seyrini yakından izledi. Aras Cargo’nun Çekül Vakfı ile birlikte başlattığı ‘Yeşile Hayat, Hayata Yeşil, Aras Cargo Türkiye Ormanları’ projesi onun için Türkiye’yi yeşertecek bir projeydi. Hayırseverliğiyle de tanınan, ancak bunu dile getirilmesinden son derece rahatsızlık duyan Celal Aras, LÖSEV’e kişisel ve kurum olarak birçok yardımda bulunuyordu. Eğitim ve çevre üzerine hizmet veren tüm STK’lara desteğini esirgemeyen Celal Aras, Bayburt Çiğdemtepe Köyü İlköğretim Okulu’nu baştan aşağı yenileyerek köy çocuklarına modern bir eğitim ortamı yarattı. Kanal 7 İş’te Hayat Programı ve First Business Dergisi işbirliğiyle düzenlenen “Zirvedekiler-2005”te Celal Aras ‘Yılın İşadamı’ seçildi.

Hizmet verdiği süre boyunca Türk kargo sektörünün uluslararası standartlara ulaşmasında vizyoner kimliği ile son derece önemli roller üstlenen Celal Aras, 2 dönem Türkiye Kargo İşletmecileri Derneği başkanlığı da yaptı. Evli ve iki çocuk babasıydı.


Ölmeden önce en büyük hayalini gerçekleştirdi

“Ben Aras Cargo’yu yeniden yapılandırırken de bu öğretmenlik geçmişinden çok faydalandım. Emekli öğretmenler ve memurlarla birlikte çalıştık. O dönemde Anadolu’yu karış karış dolaştım ve çocuklar, gençler Aras Cargo’yu tanıyor mu diye okul önlerinde çocuklarla sohbet ettim. Gençlerin bizi tanıması çok önemli, iyi işler yapıyorsanız bunları aktarmanız bildirmeniz de gerekiyor. Baktım ki çocuklar, gençler bizi yeterince tanımıyor bu çocuklara kendimizi nasıl anlatabiliriz diye basketbolda sponsorluk işine giriştik.” diyen Celal Aras’ın en büyük hayali memleketi Kars’ta öğretmenler için bir öğretmenevi yaptırmaktı.

Celal Aras, bu hayali 24 Kasım 2007’de Öğretmenler Günü’nde gerçekleşti. Kars’ın Selim ilçesinde hizmete açılan, Kars’a tayin edilen öğretmenlerin tüm ihtiyaçlarına seslenen Celal Aras Selim Öğretmenevi’nin açılış töreninde Celal Aras öğretmenlere şöyle sesleniyordu: “Aras Holding’in yolculuğu bu topraklarda başladı. Tıpkı bir nehir gibi… Tıpkı Aras Nehri gibi… Her nehrin bir denizi vardır… Her insanın da bir hayali… İşte benim hayallerimden biri de buydu. Doğduğum ve öğretmen olmaya karar verip, diplomamı aldığım bu topraklara, bir gün yeniden dönüp, meslektaşlarım olan öğretmenlere bir armağan verebilmek!.. Bugün açtığımız Öğretmenevi, yıllar önce, bunun hayalini ilk kurduğum gün, tüm detaylarıyla zihnimde canlanmıştı. Bu mekân, öncelikle, doğduğum ve öğretmenlik mesleğiyle onurlandırıldığım kentte olmalıydı… Ayrıca, Kars’a tayin edilen öğretmenlerin, sadece konaklayıp yemek yiyecekleri bir yerden öte bir mekân olmalıydı burası. Düşlediğimin bire bir aynısı olmasa da, ona yakın bir yer inşa etmeyi başardık. Eğitim dünyamızın yılmaz savaşçıları öğretmenlerimize layık bir tesis inşa etmek için gayret gösterdik. Ancak, geleceğin yaratıcıları olan öğretmenler söz konusu olduğunda, hiçbir armağan yeterli kalmıyor, hiçbir şey göze mükemmel görünmüyor. Onlar o kadar özel ki, hiçbir şey, onların yanında, onlar kadar özel durmuyor.”


Celal Aras’tan Sosyal Sorumluluk Projelerine Destek

Celal Aras’ın en büyük ilkelerinden biri ‘İnsana ve çevreye duyarlı hizmet’ etmekti. Bu ilkeye sadık kalarak bugüne kadar önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attı. 2003 sonrası Aras Cargo, Doğa Derneği ve Atlas Dergisi ile birlikte ‘Ülkemi Tanıyorum, Değerini Biliyorum’ ve türlerin yok olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ‘Sıfır Yok Oluş’ kampanyalarını gerçekleştirdi. Aras Cargo’nun en büyük sosyal sorumluluk projesi ise Çekül Vakfı’yla birlikte başlattığı ‘Yeşile Hayat, Hayata Yeşil, Aras Cargo Türkiye Ormanları’ projesi oldu. Türkiye çapında 100 bin ağacın dikilmesini hedefleyen bu projenin ilk adımı Ekim 2007’de Sivas Divriği’de 7 bin ardıç ağacı dikilerek atıldı. Celal Aras, projenin ikinci etabı memleketi Kars’ta atılsın istiyordu. 24 Kasım 2007’de Kars’ta açılan Celal Aras Selim Öğretmenevi’nde Nisan 2008’de Kars’a ağaç dikeceklerini açıkladı. Dikim töreni öncesinde ilk ağaç sembolik olarak Öğretmenevi’nin bahçesine dikildi.


Celal Aras’a Spora Destek Ödülü

Geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe yönetiminde de görev yapan Celal Aras, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim KuruluÜyesi, Yüksek Divan Genel Kurul Üyesi, FB 1907 Derneği üyesiydi. Sporu ve sporcuları destekleyen Celal Aras, 2005’te aylık spor dergisi Sport Active’in “2. Yılın Sporcusu Ödülleri” kapsamında, Türk sporunun gelişimine yaptığı katkılardan ötürü “Spora Destek Özel Ödülü”ne layık görülmüştü. Aras Cargo 2000-2001 yılları arasında İTÜ Erkek Basketbol Takımı’nın ana sponsoruydu. Daha sonra bu desteğini Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’na verdi. Aras Cargo iki yıldır Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın ana sponsoru.