Karaalioğlu,Türk medyasının geleceğini anlattı

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin son gününde katılımcılarla söyleşen Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Star’ın değişimini ve Türk medyasının geleceğini anlattı.

30.06.2011 - 00:00 | MediaCat

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin son gününde katılımcılarla söyleşen Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Star’ın değişimini ve Türk medyasının geleceğini anlattı.

Star’ın önceki mizanpajının güçlü olduğu kadar vuran kıran ve provakatif bir tarzı olduğunu söyleyen Karaalioğlu, “Bizim anlayışımız gazeteyi provakatif kılmak ya da insanlığa düşmanlığı anlatmak değil. Cem Uzan’ın gazetesi eleştirisi bizim için çok tehlikeliydi, bu eleştiriden kurtulmak istedik ve değişim yoluna gittik” dedi. Eski Star’ın ağırlığının güçlü bir şekilde devam ettiği bir dönemde değişiklik yaptıklarını belirten Karaalioğlu, değişiklik için kompleks yapmadan Türkiye de oluşan bilgi birikiminden yararlandıklarını hatta Zaman Gazetesi’nin felsefesi doğrultusunda bir uygulama yaptıklarını anlattı. İlk zamanlar değişikliği kendilerinden başka kimsenin anlamadığını ifade eden Karaalioğlu,“Komplekssiz tavrımızın çok faydasını gördük. Gazete bizi, biz de okuyucuyu daha fazla yormak istemedik. Değişiklik yerine koyduğumuz yeni Star’ın eskiyi unutturmasını sağladık. Gelen eleştiriler doğrultusunda Star şu anki şeklini aldı” dedi.

Türk medyasını kalıcı olması için yeniliğe ihtiyacı var

Türk medyasının küçümsenecek bir mecra olmadığını vurgulayan Karaalioğlu, Türk medyası kadar dünyada acımasız bir medya daha olmadığını, Türk medyasını kalıcı olması için yeniliğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Gazetecilikte her gün farklı, yeni ve önemli şeylerle iç içe olunması gerektiğini anlatan Karaaloğlu, “Medya sektörüne girecek olanlar, bu konsepte ve değişikliklere ayak uydurmak zorunda. Türk medyası tarzı yavaş yavaş oluşmaya başladı. Artık Avrupa taklidi değil de daha bizden olan bir medya hakim olacak” değerlendirmesini yaptı.

İyi bir gazete, iyi satan ve iyi reklam alan bir gazetedir

Gazete genel yayın yönetmenlerinin gazeteye tasarımcı gözüyle bakmadığını söyleyen Karaalioğlu, “Yayın müdürleri için tasarımda estetik önemli olsa da, genel yayın yönetmenleri tasarımcılar kadar duygusal bakmaz. Gazete bizler için daha çok ticaret ve rekabettir.”

İyi bir gazetenin, iyi satan ve iyi reklam alan gazete olduğunu öne süren Karaalioğlu, aksi takdirde gazeteciliğin devamının kolay olmadığını kaydetti.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.