Kanye West Parler’ı satın alıyor

Instagram ve Twitter hesapları askıya alınan West rotayı Parler'a çevirdi.

17.10.2022 - 14:59 | Sencer Uçar

Yahudi karşıtı paylaşımları nedeniyle Instagram ve Twitter hesapları geçtiğimiz günlerde askıya alınan Kanye West, muhafazakar eğilimli sosyal medya platformu Parler’ı satın almaya hazırlanıyor.

Parler tarafından paylaşıldığı üzere satınalmanın dördüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

Kanye West, satınalmaya ilişkin, “Muhafazakar fikirlerin ihtilaflı olarak değerlendirildiği dünyamızda kendimizi özgürce ifade edebilme hakkına sahip olduğumuzdan emin olmamız gerek” açıklamasında bulunurken, Parler’ın çatı şirketi Parlement Technologies’in CEO’su George Farmer ise söz konusu anlaşmanın dünyayı ve dünyanın ifade özgürlüğüne bakış açısını değiştireceğini iddia etti.

Parler, John Matze ve risk fonu yöneticisi ve BreaitBart Kurucusu Robert Mercer’ın kızı Rebekah Mercer tarafından 2018 yılında kurulmuştu. 6 Ocak 2021 tarihli ABD Kongre baskınıyla ilişkisi nedeniyle Matze görevden uzaklaştırılmış ve CEO’luğa George Farmer getirilmişti. Baskın sonrası Parler uygulaması Apple ve Google uygulama marketlerinden kaldırılmış, Amazon Web Services’ın hesabı askıya almasıyla 10 Ocak’ta çevrimdışı olmuştu. İçerik moderasyonun sağlanmasının ardından Parler Mayıs 2021’de App Store’a, Android cihazlara ise Eylül 2022’de dönebilmişti.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.