Kanalların Eylül ayı karnesi

Eylül ayında başlayan yeni yayın döneminde kanallar, 48 kategoride 487 farklı program yayınlarken...

04.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Eylül ayında başlayan yeni yayın döneminde kanallar, 48 kategoride 487 farklı program yayınlarken, toplam 14 bin 195 adet haber ve yazıyla medya da yer aldı.

Interpress’in araştırma raporuna göre, Eylül ayında yeni sezon startı alan dizilerin katılımıyla birlikte başlayan reyting savaşlarının çıkan haberlere de yansıdığı görüldü. Geçtiğimiz ay televizyonda yayınlanan yerli-yabancı 128 dizi hakkında toplam 5 bin 585 adet haber çıktı. On dört ulusal kanalın yayınladığı 77 yerli dizi hakkında basında toplam 5 bin 134 haber çıkarken, bu kanallar içinde ATV yayınladığı yirmi yerli diziyle ilk sırada yer aldı. ATV’nin yayınladığı diziler hakkında yazılı basında toplam bin 493 haber yayınlanırken, bu dizileri içinde ilk üç sırada ‘Ezel’, ‘Çocuklar Duymasın’ ve ‘Aşk ve Ceza’ yer aldı. Yayınladığı on dört yerli dizi ile Kanal D, basında 2 bin 210 defa haber olurken, ‘Fatma Gülün Suçu Ne?’, ‘Yaprak Dökümü’ ve ‘Geniş Aile’ hakkında en çok haberi yayınlanan diziler oldu. Fox TV’nin yayınladığı on bir yerli dizi 288 habere konu olurken ‘Yer Gök Aşk’, ‘Arka Sıradakiler’ ve ‘Ömre Bedel’ dizileri kendi içinde ilk üç sırayı oluşturdu. Show TV ise on yerli diziyle 388 defa gündeme gelirken ‘Türk Malı’, ‘Lale Devri’ ve ‘Deli Saraylı’ dizileri ilk sıralarda yer aldı.

Aynı araştırmaya göre, yedi kanalda yayınlanan 51 yabancı dizinin 451 haberle yazılı basında yer aldığı belirlendi. e2 kanalı yayınladığı on altı dizi ve çıkan 124 haber ile ilk sırada yer alırken, bu kanalda yayınlanan ‘Spartacus’ hakkında en çok haberi çıkan dizi oldu. CNBC-e haberi çıkan on dört yabancı diziyle basında 182 defa haber olurken, bu diziler içinde ‘Gossip Girl’ ilk sırada yer aldı. TNT kanalı ise dokuz dizi ve 85 haberiyle basında yer alırken bu diziler arasında ‘Dr. House’ en çok habere konu oldu.

Kanalların yayınladığı film sayısında artış var
Interpress’in ‘Televizyonun Medya Karnesi’ araştırmasında, geçtiğimiz ay televizyonda yayın yapan on dokuz kanalın 379 adet yabancı film yayınladığı görüldü. Bu kanallar içinde TV 8 ilk sırada yetmiş bir filmle yer alırken, yayınladığı yabancı filmler basında 634 defa haber oldu. Kanaltürk elli üç film ile ikinci sırada yer alırken, yazılı basında 450 defa gündeme geldi. Cine5 ise yayınladığı kırk yabancı film ile 329 kez basında haber oldu.

Geçtiğimiz ay televizyonda on bir ulusal kanal 43 yerli film gösterime sunarken, TNT ve Kanal 7 yayınladıkları 9’ar film ile ilk sırayı paylaştı. Show ile Fox TV kanalı 5, ATV’de 3 yerli film ile bu listede yer aldı.

Sohbet programlarının yeni lideri Saba Tümer oldu
Interpress’in ulusal yayın yapan televizyon kanallarını kapsayan ‘Televizyonun Medya Karnesi’ başlıklı araştırma raporu verilerine göre, on beş kanalda yayınlanan 25 sohbet programı hakkında yazılı basında toplam 150 haber yayınlandı. CNN Türk’te ekranların güler yüzlü sunucusu Saba Tümer’in, magazin, sanat, iş ve spor dünyasından birbirinden ünlü konukları ağırladığı  ‘Saba Tümer ile Bu Gece’ programı ilk sırada yer aldı. Kanal A’da yayınlanan, Esra Harman’ın hafta içi her sabah sunduğu, müzik ve sanat dünyasından ünlü konukların katıldığı ‘Hadi Konuşalım’ ikinci, Habertürk’te Yiğit Bulut’un sunumuyla, Türkiye’nin gündemindeki olay ve konuların değerlendirildiği ‘Sansürsüz’ programı üçüncü sırayı aldı.

Tartışma programlarının birincisi her ay değişiyor
Televizyonların Eylül ayı araştırmasında, on altı kanalda yer alan 25 tartışma programı hakkında yazılı basında 234 adet haber çıktı. CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu siyasetten magazine, sanattan spora tüm gündem maddelerinin ele alındığı ‘Tarafsız Bölge’, geçtiğimiz ayı ilk sırada tamamladı. ATV’de yayınlanan sağlık, eğitim ve hayata dair pek çok konunun uzmanlarca ele alındığı ve Müge Anlı’nın sunduğu ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ ile TV 8’de Özlem Yıldız’ın olaylara kadın gözüyle yaklaştığı ‘8. Günde’ programları ise ikinci ve üçüncü sırada yer aldılar.

Belgeseller yazılı basının da ilgisini çekiyor
Yapılan aynı araştırma sonucunda, 10 kanalda yayınlanan 31 belgesel program, yazılı basında çıkan 163 haberle konu olduğu belirlendi. Kanal 24’te yayınlanan, Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan ‘Keşke Olmasaydı’ belgeseli birinci sırada yer alırken, sunuculuğunu Cüneyt Polat’ın yaptığı Kanal a’da yayınlanan, gündemi tarihin verdiği bilgiler ışığında değerlendiren ‘Dünden Yarına’ ikinci, CNBC-e’de yayınlanan ‘3D Safari Afrika’ belgeseli ise üçüncü oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.