Kanal İstanbul’un sosyal medya yansımaları

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Kanal İstanbul projesi, sosyal medyada da yankı buldu.

29.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Kanal İstanbul projesi, sosyal medyada da yankı buldu. Projenin açıklanmasından itibaren geçen 24 saatte sosyal paylaşım sitelerindeki değinmelerin sonuçlarına göre projeyle ilgili yorumların yüzde 86’sı olumsuz oldu. Sosyal medya ajansı The Netfork’un yaptığı çalışmada, projeye sözlük yazarlarının tepkisinin daha büyük olduğu ve olumsuz yorumların buralarda yüzde 90’a ulaştığı görüldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Marmara ile Karadeniz arasında yeni bir kanal açılmasıyla İstanbul’un üçe bölünmesini gündeme getirecek ‘çılgın projesi’ sosyal medyayı ‘bölemedi’. The Netfork, Kanal İstanbul projesinin açıklandığı andan itibaren geçen 24 saatte sosyal paylaşım sitelerinde toplam 14.365 değinme tespit etti. Bunların yüzde 73’ü sadece haberi paylaşmakla yetinirken, yüzde 27’si projeyle ilgili yorum yaptı. Yorumların yer aldığı değinmelerin ise yüzde 86 gibi hayli yüksek bir oranı olumsuz görüşlerden oluştu. Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük ve İTÜ Sözlük’te olumsuz görüş sunanların oranı ise yüzde 90.

Olumsuz yorumlarda doğaya verilecek zarar, seçim öncesi rant ve deprem endişesi başı çekerken, olumlu yorumlarda bulunanlar ise ağırlıklı olarak projenin istihdam artışı ve İstanbul Boğazı’nın trafiğinin azalmasına katkı sağlayacağını savundu.

The Netfork’un, Meltwater Buzz’ı kullanarak yaptığı çalışmada projeyle ilgili tespit edilen ilginç yorumların bazıları ise şunlar;

@eksihabermas: Kanalistanbul’un kıyılarındaki rant, yeni köprü ve bağlantı yollarının ihaleleri vs. düşünüdüğünde, yandaşların 7 sülalesi zengin edilecek.

@samimture: Çılgın proje söylemleriyle AKP Gündem değiştirmek istiyor.Uyumayın beyler.Bu AKP nin herzamanki taktiği..

@Kstones: Hadi ben sanatla uğraşıyorum arada oldukça yaratıcı ve çılgın projeler geliyor aklıma ama bu kadar çılgınını düşünmezdim.Çevre ne olacak!!!

@birolguven: Asıl çılgın proje mevcut boğazı kapatmak olurdu.Dolduracaksın boğazı,her tarafından geçeceksin karşıya,ne köprü trafiği ne metrobüs kuyruğu.

@Ahu_Senturk: Kanalİstanbul’dan yapılacak deniz trafiğinin düzenlemesi ve masaya yatırılması gündeme gelecek.Bu durumda,Montrö nasıl şekillenecek?

@twittabii: çılgın proje = şantiye = rantiye

@cemilertem: Şu çılgın proje özetle İst.’un Avrupa, Mağrip,O.Doğu ve ÖnAsya’nın yeni finans ve iş merkezi olması çerçevesinin bir parçasıdır. "Yeni NY"

@vatan_sasmaz: Kanal İstanbul Show tv’ye rakip olucakmis,ahanda simdi kork benden Acun :]

@nedimsaban: kanal istanbul digitürk’te kaçtan d smartta kaçtan izlenecek? uydudan görünecek mi

@cerilevis: çılgın proje, çılgın proje diye diye beynimi yediniz, serdar ortaç kitap yazmış lan, daha ne çılgını, daha ne projesi

@goktasgokhan: çılgın proje ile alakalı en güzel başlık : "Kanuni hayal etti, Sinan çizdi, Erdoğan yapacak"

@meyvekolik: Diğer partiler hazır para verip halkı uyuşukluğa alıştırmayı amaç edinmişler.Çılgın Proje onların nesine?

@Ensartopcu: Çılgın Proje’ye muhalefet olanlar, projeye neden muhalefet ettiklerini bile bilmiyorlar. Biraz düşün be kardeşim… El insaf yahu!

@megatarik: bütün bu olanları Nihat Doğan’a kim açıklayacak ???? :)))

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.