MediaCat

Kahvenin yolculuğunu keşfe çıkan proje: Cup Design

Starbucks Türkiye, topraktan fincana kahvenin yolcuğunu keşfetmek için Cup Design projesini hayata geçirdi.

Kahve kültürünün önde gelen temsilcilerinden Starbucks, kahvenin topraktan fincana yolculuğunu keşfe çıkan Cup Design projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Starbucks’ın ikonik beyaz bardakları, sanatın ve hikâyenin insanları bir araya getirdiği anlayışıyla yerel sanatçılar Beril Ateş, Sercan Tunalı ve Cem Güventürk tarafından renklendirildi.

Sanatçı Beril Ateş, tasarımında Starbucks’ın Türkiye’deki 20 yılını çizgilerle anlatırken Türk kahvesi, Türk çayı, ince belli çay bardağı ve simit gibi Türkiye’ye özgü detayları tasarımlarına taşıdı. Çekirdeğin yolculuğu temasıyla ele aldığı tasarımında sanatçı Sercan Tunalı dilden dile, sesten sese geçerken elden ele yolculuk sürecindeki değişim, dönüşüm ve gelişimlerle yeni bir formla hikâyeleştirdi. Karikatürist ve yazar Cem Güventürk ise hayat tarzına dair doneler eşliğinde Afrika kültüründen esinlendiği, Etiyopya ve Kolombiya örüntüleriyle güçlendirdiği tasarımında Siren’in pullarında bir araya gelen figürleri, renkleri öne çıkarttı.

Sanatçıların, Starbucks Türkiye dünyasını kendi imzalarıyla hikâyeleştirdikleri tasarım bardaklarına seçili mağazalardan ulaşmak mümkün.

Projenin devamında Studio Mercado ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’nin dört bir yanındaki yetenekli sanatçıların katılabileceği bir yarışma düzenlenecek. İlki “Burası Senin Yerin” temasıyla gerçekleştirilecek yarışmaya, hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve tasarımlarını binlerce insanla buluşturmak isteyen tüm tasarımcı ve sanatçılar katılabilecek.

Starbucks bardaklarına yepyeni bir soluk getirecek bu tasarımların bulunması için sektörün önde gelen tasarımcılarından jüri oluşturuldu. Ateş, Tunalı ve Güventürk’ün yanı sıra Studio Mercado Kurucu Ortağı Tuna Mert Topuz ve Özyeğin Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er’in yer alacağı jürinin değerlendirmelerinin ardından dereceye girecek üç tasarıma çeşitli ödüller sunulacak.

Projeye ve yarışmaya dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.