“Kahvaltılık gevrek, Türk kahvaltısının rakibi değil”

Nestlé Kahvaltılık Gevrekler İş Birimi Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi ile kahvaltılık gevrekler ve kategori trendleri üzerine...

14.12.2020 - 17:54 | Tuğba Özögretmen

"Kahvaltılık gevrek, Türk kahvaltısının rakibi değil"

Nestlé Kahvaltılık Gevrekler İş Birimi Genel Müdürü Burçin Alev Ekşi’nin paylaştığı bilgilere göre geçen seneden bu yana Türkiye’de kahvaltılık gevrek kategorisi yüzde 47, yetişkinler segmentinde ise kahvaltılık gevrek kategorisi yüzde 43 büyüdü. Kısacası pandemi bu kategoriyi de es geçmedi. Uzun süredir “dengeli beslenmeyi teşvik etme” misyonunu vurgulayan NESFIT’te şu aralar olan biteni ve kategorinin geleceğini Ekşi’yle konuştuk.

Çok temel bir soruyla başlayalım. Türkiye gibi kahvaltı geleneği kuvvetli bir yerde kahvaltılık gevrek pazarlamak bazı zorluklar barındırıyor. Biraz geriye dönüp baktığınızda, bu kategorideki tüketici tercihlerinde dünden bugüne nasıl farklılıklar var?

Sizin de belirttiğiniz gibi kahvaltı geleneği ülkemizde oldukça kuvvetli. Türk kahvaltısı zengin seçenekler sunuyor. Kahvaltılık gevrekleri de Türk kahvaltısının rakibi değil tamamlayıcısı olarak görmenin daha doğru olacağı düşüncesindeyiz. Temposu hızla artan günlük hayatımızda farklı ve besleyici çözümlere gün geçtikçe daha fazla yer ayrıldığını birçok datada görüyoruz.

Tüketicilerin ilgisiyle doğru orantılı olarak kahvaltılık gevrek pazarı uzun süredir bir büyüme trendinde. Geçen seneden bu yana Türkiye’de kahvaltılık gevrek kategorisi yüzde 47, yetişkinler segmentinde ise kahvaltılık gevrek kategorisi yüzde 43 büyüdü. Biz de 10 seneyi aşkın süredir lider olduğumuz kategoride bu yıl da toplam kahvaltılık gevrek kategorisinde en yakın rakibimizin 1,5 katına yakın bir payla güçlü liderliğimizi sürdürüyoruz.

Bu kategoride damak tadımız daha çok hangi lezzetlere yoğunlaşıyor?

En başta, Türkiye’de tüketicilerin gelişmiş bir damak tadına sahip olduğunu söylemeliyiz. Çikolata, bal, badem gibi tatlı lezzetlerin yanı sıra özellikle muz, çilek ve diğer meyveler çokça tercih ediliyor. Buna paralel olarak tam tahıl ve yulaf içelikli lezzetlere yönelik tercihin besleyicilik anlamında her geçen gün daha da çok arttığını gözlemliyoruz. Tüketiciler, her şeyden önce tükettikleri ürünün besleyici ve lezzetli olmasına önem veriyor.

Malum evlerde vakit geçirdikçe mutfakta geçirilen vakit de artıyor. NESFİT’in “dengeli beslenmeye teşvik etme” misyonu bu dönemde nasıl devreye giriyor?

NESFİT’i bütünsel anlamda sağlıklı ve iyi yaşamın bir tamamlayıcısı olarak konumlandırıyoruz. Bizim için kadınların beden, ruh ve duygu durumlarının iyiliği önem taşıyor. Vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu dönemde pozitif hayatı, dengeli beslenmeyi destekleyen ürünlerle tüketicilerimizin yanında yer almayı sürdürüyoruz. Yetişkinlerin gereksinimlerini göz önünde bulundurarak hazırladığımız ürünlerimiz, yeterli ve dengeli beslenme düzeninin bir parçası. Ürün paketlerimizde besin değerini, porsiyon bilgisini, günlük tüketilmesi gereken miktarı ve birtakım beslenme ipuçlarını içeren “beslenme pusulamız” var.

Bu konuda altını çizmemiz gereken nokta; dengeli beslenmek kadar fiziksel aktivite yapmak, zihinsel ve duygusal enerji kaynaklarımızı yönetmek ve yenilemek de önemli. Fiziksel ve duygusal dünyamız bir bütünlük içerisinde işliyor. Bedenimize, kalbimize ve ruhumuza ne kadar özen gösterirsek uzun ve sağlıklı bir ömür sürme şansımız da o kadar artıyor. Kadınların daha sağlıklı olması, daha güzel beslenmesi ve daha fazla hareket etmesini; böylece pozitif bir yaşam sürmesini amaçlıyoruz. Uzmanların da söylediği gibi sağlıklı beslenme dengeyle ilgilidir.

Bir süredir “marka amacı” meselesini daha yüksek sesle konuşuyorduk ama pandemiyle birlikte bu konu da bambaşka bir yüze büründü. Yıllardır pembe kurdele hareketiyle meme kanserine karşı farkındalık yaratma amacı güdüyor NESFİT. Nasıl bir iyileşme söz konusu bu cephede?

Kadınların hayattaki tutkularını destekleyen bir yaklaşımla, hedefe giden yolda onlar için itici güç olma misyonuna sahibiz. Meme sağlığında erken teşhisin önemine inanıyor ve kadınlarda düzenli meme kontrolü alışkanlığı yaratmayı amaçlıyoruz. MEMEDER ile yaptığımız çalışmalar neticesinde bu konuda önemli bir yol kat ettik.

Projemizi dünyada 11, Türkiye’de ise yedi yıldır yürütüyoruz. “Kontrol Sende” diyerek son üç yılda 30 bin kadını meme sağlığı konusunda bilgilendirdik ve kontrolleri için destek olduk. Tüketicilerin katkılarıyla 12 binden fazla kadına meme kontrolü mamografi taraması yapılmasını, 89 kadına ise biopsi yapılmasını sağladık. Teşhis konan 52 kadının tedavisine de destek olduk. Bu yıl, tedaviye ihtiyaç duyan 10 bin kadına daha ulaşmayı amaçlıyoruz. Proje özelinde gerçekleştirdiğimiz iletişim çalışmalarıyla genel anlamda milyonlarca kadına ulaşıyoruz. Farkındalık yaratma anlamda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Son soru trendler üzerine olsun. Sizce önümüzdeki yıl bu kategoride en fazla konuşacağımız başlıklar ve yenilikler neler olacak?

2021 yeni lezzetlerin ve organik içeriklerin yılı olacak. Kategorinin en yeni trendlerinden biri organik ürünler. Yoğun iş hayatı ve tempolu şehir yaşamının koşuşturmacasında tüketiciler besinlerine özen göstermeye gayret ediyor. Organik yaşama dönüş ve organik beslenme artık daha fazla ön planda. Biz de tüketici tercihlerine önem veren ve onları istedikleri ürünlerle buluşturan bir marka olarak, NESFIT® Organik Tam Yulaflı Kahvaltılık Gevrek ile organik hayat yolculuklarında tüketicilerimizin yanında oluyoruz. Bu yıl tüketicilerin gözdesi olan ve 2021’de de trend olmaya devam edeceğini düşündüğümüz Ruby çikolata var bir de. Tadı ve görünümüyle çok seviliyor ve yoğun ilgi görüyor. Biz de trendlere öncülük eden bir marka olarak portföyümüze yeni NESFIT® Ruby Çikolatalı Kahvaltılık Gevrek lezzetini ekledik. Kahvaltılık gevrek ve Ruby çikolata lezzetini birleştirerek kategoriye yepyeni bir lezzet kazandırdık.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.