Kağıt parada reklam önerisi

Ertuğrul Şahin, reklam veren firmaların tedavülde olan veya tedavüle çıkacak paraların seri numaralarını, belirli bir ödeme yaparak kendi reklam yayınları için rezerv edebileceğini söyledi.

31.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Ertuğrul Şahin, reklam veren firmaların tedavülde olan veya tedavüle çıkacak paraların seri numaralarını, belirli bir ödeme yaparak kendi reklam yayınları için rezerv edebileceğini söyledi.

Hazırlamış olduğu; ‘Kredi Kartında İmdat Kolu’ ve ‘Her Şey Dahil Yerine Turizm Lirası’ gibi projelerle dikkat çeken Ertuğrul Şahin, şimdi de kağıt parada ‘reklam’ önerisini gündeme taşıdı. Projeyle ilgili olarak İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Şahin, önerisinin dahiyane bir öneri olmasının yanında reklam verenlerin de dikkatini çekeceğine inandığını dile getirdi. Şahin, söz konusu önerisinin çok kolay uygulanabilecek ve getirisiyle de vatandaşa ekonomik anlamda katkı sunabileceğini ifade ederek, sistemin internet ortamında açılacak bir web sayfasıyla birlikte oluşturulacak bir veri tabanıyla işler hale gelebileceğini anlattı.

Reklam veren firmaların, tedavülde olan veya tedavüle çıkacak paraların seri numaralarını, belirli bir ödeme yaparak kendi reklam yayınları için rezerve edebileceğini dile getiren Şahin, önerisinin uygun bulunması halinde gerekli düzenlemelerin Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası’nca yapılabileceğini belirtti. Sistemin işleyişi hakkında da bilgiler veren Şahin, ‘İnternet ortamında açılacak ekranda kişi önce TC kimlik numarasını ve sonrasında da elindeki kağıt paranın üzerindeki seri numarasını girecek ve o seri numarası için hangi firma reklam vermişse, o reklamı seyredecek. Reklam sonunda yer alan kontrol şifresini de, reklam yayını bittikten sonra açılacak ekrana yazacak ve böylece kişinin TC kimlik numarası hesabına belirlenen miktarda para kaydedilecek’ dedi.

Reklam potansiyeline göre her bir paranın seri numarası için bir sefer reklam izleme imkanı olacağının altını çizen Şahin, gerekli görülürse aynı seri numarası için birkaç sefer reklam izleme imkanı da sağlanabileceğini anlattı. Şu anda hala dolaşımda olan nakit para miktarının yanında kredi kartı nedeniyle belirli bir kesimin de artık nakit para kullandığı göz önüne alındığında, gündeme taşıdığı önerisinin dahiyane olduğunu savunan Şahin, vatandaşın elde edeceği gelirin belirli bir orana ulaşmasıyla da insanların parayı herhangi bir bankadan doğrudan çekmesinin sağlanabileceğini söyledi. Ertuğrul Şahin, ‘Kağıt parada reklam projeyle firmalar reklam harcamalarından önemli bir tasarruf yapabileceği gibi reklamı izleyen ve bundan fayda sağlaması beklenen vatandaşın da belirli bir gelir elde edebilecek. Vatandaşın gelir elde etmesi, aynı zamanda da devletin vergi geliri elde etmesi anlamına geliyor. Yani burada vatandaşla birlikte devlet de kazançlı çıkmış olacak. Reklam sektörünün bu sistemden zarar görmemesi için; sistemin kurulum ve işleyişinin, yapılacak ihale sonucunda reklam firmalarından oluşacak bir yürütme kuruluna devredilebilir. Böylelikle herkes paradan para kazanabileceği gibi TC kimlik numarası ve internet kullanımı daha da artabilir’ diye konuştu.

Medyaloji

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.