Kadınlar internette iletişime daha açık

Türk kadınları Dünya Kadınlar Günü'nü internetten kutlarken, ülkemizin öncü interaktif pazarlama ajansı adinteractive'in açıkladığı rakamlar dikkat çekiyor...

05.03.2009 - 12:21 | MediaCat

Türk kadınları Dünya Kadınlar Günü’nü internetten kutlarken, ülkemizin öncü interaktif pazarlama ajansı adinteractive’in açıkladığı rakamlar dikkat çekiyor. Türkiye’deki internet reklam kampanyalarının çoğuna kadınların katılım gösterdiği açıklanırken, bayanların internette iletişime çok daha açık oldukları ortaya çıktı.

Türkiye’nin interaktif pazarlama iletişimi odaklı ilk ajansı adinteractive, internetteki reklam kampanyalarında aktif katılımcı rolü oynayan “İnteraktif Türkler” araştırmasının yeni sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye’de internetteki reklamlara katılan kişilerin yüzde 52’sinin kadın olduğu ortaya çıktı. On binlerce kişilik bir veritabanı üzerinden yapılan araştırmaya göre kadınların internet üzerinden yapılan iletişim faaliyetlerine de daha açık olduğu belirlendi. Kadınların evde sadece televizyon seyretmediği ve internette birçok noktada var oldukları da sonuçların arasında yerini aldı.

Kadınlar, İnternette iletişime daha açık…

İnteraktif Türkler, Türkiye’nin internet reklam takip profili hakkında ilginç veriler ortaya koydu. Buna göre, % 52’lik oranla interaktif kadınlar, % 48’lik orana sahip interaktif erkeklerin bir adım önünde yer alıyor. Çalışma, online alışveriş ve pazarlama gibi konularda kadınların erkeklere oranla iletişime daha açık olduğunu gösteriyor. Çeşitli meslek grupları arasında dağılım gösteren bu oranın %15’ini ev kadınları oluşturuyor.

Kadınlar arasında 25-35 yaş grubu %54’lük oranla internetteki reklamları en çok takip eden kesim olarak karşımıza çıkarken, 18-25 yaş arasındakiler %22, 35-50 yaş arası %19, 50 ve üstü ise %3’lük bir payı kapsıyor. En büyük yüzdeyi kapsayan kadınların %39’u üniversite öğrencisi. Bunu %30’la lise öğrencileri, %18’le ön lisans öğrencileri, %8’le lisansüstü öğrencileri ve %5 ile ilköğretim öğrencileri izliyor.

İnternet kampanyalarını en çok %48’lik payla İstanbullu kadınlar takip ederken, Ankara %10’luk oranla ikinci, İzmir %8’lik oranla üçüncü sırada yer alıyor. %34’lük bir kesim ise Türkiye’nin geri kalanını oluşturuyor. Son dönemlerde Türk kadınının yemek tarifleri, facebook, yarışmalar ve kampanyalar gibi interaktif alanlarda kendilerini gösterdikleri ortaya çıkıyor.

Konu hakkında yorum yapan adinteractive Ajans Başkanı Köksal Abdurrahmanoğlu konu hakkında şunları belirtti; “Kadınların, Türkiye’de 30 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan interneti getirdikleri durum son derece umut verici. İnternette kadınların bu denli aktif yer alması, reklamcılığın çok yakın dönemde hangi tarafa yoğunlaşacağı konusunda bizlere yol gösteriyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.