Kadınlar 2011 zirvesinde İstanbul’da buluşuyor

Küresel Kadın Zirvesi Başkanı Irene Natividad, katılımcıları tarafından “Kadınların Davos’u” olarak adlandırılan zirvenin 21.’sinin, 5-7 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

15.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Küresel Kadın Zirvesi Başkanı Irene Natividad, katılımcıları tarafından “Kadınların Davos’u” olarak adlandırılan zirvenin 21.’sinin, 5-7 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Zirvenin bu yılki teması, Türkiye’nin iki kıtayı birbirine bağlayan özgün konumundan esinlenilerek, “21. Yüzyılda Çözümlere Köprü Olan Kadınlar” olarak belirlendi. Geçen sene Çin’de yapılan, 89 ülkeden girişimcilik, siyaset, sivil toplum ve iş dünyasından 1.000’in üzerinde kadın liderin katıldığı zirvenin, bu yıl da aynı sayıda ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Bu yılki katılımcılarla ilgili bilgi veren Zirve Başkanı Irene Natividad, “Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı 30 üzerinde girişimciyi, Vietnam Ticaret Odası Başkan Yardımcısı 55 işkadınını getirirken, İspanya Kadından Sorumlu Devlet Bakanı 48, Yunanistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ise 30 kişilik delegasyonlarıyla gelecek. Bu örnek veriler, size zirvenin karakteriyle ilgili epey bir fikir verecektir. Bu zirve, 20 yıldır olduğu gibi, bir şikayet etme seansı değil, birebir iş üretme ve değer yaratma zirvesi olacak.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, zirve kapsamında, Türk ekonomisini anlatmak ve Türk pazarına girmek isteyenlere tavsiyelerde bulunmak üzere özel bir oturum düzenleyecek. Bu yılki zirveye katılması beklenen liderler arasında Vietnam Devlet Başkanı Yardımcısı Nguyen Thi Doan ve Malawi Devlet Başkanı Yardımcısı Joyce Banda da bulunuyor. Suudi Arabistan Eğitimden Sorumlu Devlet Bakan Vekili Norah Al Faiz, Yunanistan Çalışma Bakanı Loula Katseli ve Meksika Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Patricia Espinosa Torres ise 30 kadın bakanın katılımıyla zirveden hemen önce yapılacak Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı’nda hazır bulunacak. Ayrıca Güney Kore’den MCM’in CEO’su Sung Joo Kim, Intel Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Almanya’dan QIAGEN’in CEO’su Peer Schatz, Microsoft Ortadoğu Başkan Yardımcısı Ali Faramway ve HSBC Amerika CEO’su Irene Dorner ile beraber pek çok isim, zirveye konuşmacı olarak katılacak.

Toplantı için Türkiye’nin tercih edilmesiyle ilgili bilgi veren Zirve Başkanı Irene Natividad, “Türkiye, sahip olduğu dinamik büyüme hızı ve bölgenin yükselen ekonomik gücü olmasıyla, iş dünyası ve ekonomi zirvesi için kusursuz bir seçim.” dedi. Natividad, yurtdışında Türkiye’yle ilgili yanlış bir algı olduğunu belirterek, “Türkiye’de kadınlar ülkedeki büyümenin ve istikrarın yapıtaşı konumunda. Dışarıdaki pek çok insanın bildiğinin aksine, Türkiye’de çok sayıda kadın yönetici var. Kadınlar, Akbank gibi pek çok büyük şirketin başında ve Intel, Novartis, PricewaterhouseCoopers, Vodafone ve Credit Agricole gibi çokuluslu şirketlerin yöneticisi konumunda. Türk işkadınlarının önde gelen isimlerinden Güler Sabancı, Fortune dergisinin başarılı kadın liderleri seçtiği ‘Uluslararası 50 Güç’ (International Power 50) listesinde yer aldı. Türkiye’de üretim ve hizmet sektörü bazında girişimcilik hızla büyüyor ve girişimci bir kadro yetişiyor. Zirve boyunca her oturumda, Türkiye’nin önde gelen işkadınlarından biri yer alacak.” dedi.

2011 zirvesinin hedefleri arasında dünya ekonomilerini geliştirmek, yeşil bir gelecek yaratmak, yeni bir liderlik anlayışı yerleştirmek, teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmak ve evrensel barışı inşa etmek bulunuyor. Zirve öncesinde, iş dünyasının liderleriyle kadın bakanların bir araya geleceği, kadınların ekonomik ilerlemesini hızlandıracak olası özel ve kamu sektörü işbirliklerinin değerlendirileceği bir “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı” gerçekleştirilecek Bölgesel ve küresel iş trendlerinin tartışılacağı açılış oturumunun ardından, şirketlerde büyümeyi sağlamak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde geliştirilmiş stratejiler paylaşılacak.

Zirve; liderlik gelişimi, girişimcilik, mikrogirişimciliğin gelişimi ve sorunları konularındaki oturumlarla devam edecek. Katılımcılara, her kıtadan alanında başarılı, ilham verici rol modelleriyle tanışma ve yeni bağlantı kurma şansı tanıyacak. 2011 Küresel Kadın Zirvesi, bölgede hem lider, hem de tüketici konumunda olan kadınlara ipuçları, iş dünyası-kamu sektörü arasında ortaklık örnekleri, çevreci teşebbüslerin teşvik edilmesi için stratejiler ve liderlik yetilerinin geliştirilmesi için fırsatlar sunacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.