MediaCat

Kadın ve kız çocukları için en çok fon ayıran vakıf Sabancı

Mama Cash, “Kullanılmayan Potansiyel: Avrupalı Vakıfların Kadın ve Kızlar için Ayırdığı Fonlar” konulu bir rapor yayınlandı.

Kadın ve kız çocukları için en çok fon ayıran vakıf Sabancı

Dünyanın en eski uluslararası kadın fonu olan Hollanda merkezli Mama Cash, Avrupalı vakıfların kadınlara ve kız çocuklarına verdiği desteğin doğasını anlamak ve bu alandaki veri açığını kapatmak amacıyla, “Kullanılmayan Potansiyel: Avrupalı Vakıfların Kadın ve Kızlar için Ayırdığı Fonlar” konulu bir rapor yayınlandı. Kadın ve kızlara yönelik olarak yapılan araştırmaya çeşitli uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Sabancı Vakfı da destek verdi.

Rapora göre; anket çalışmasına katılan 19 ülkeden 145 vakfın yüzde 37’si kadın ve kız çocuklarına yönelik hibe ve programlara sahipken; bu konuya toplam bütçelerinin sadece yüzde 5’ini ayırıyorlar.

Raporda, kadın ve kız çocukları için en çok fon ayıran Türkiye’den Sabancı Vakfı, Hollandalı Bernard van Leer Vakfı, Belçikalı King Baudouin Vakfı, İsviçreli Oak Vakfı, İngiliz Sigrid Rausing Vakfı ve the Learning Bridges Initiative hakkında örnek vakalar da yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl toplumsal cinsiyet eşitliği bazında yaptığı ülke sıralamasında şu ana kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamış bir ülke olmadığı, bu konuda en fazla ilerleme kaydeden Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde dahi toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sadece yüzde 70 oranında giderilebildiği de yine aynı raporda belirtilmektedir.

“Gelecek nesilleri etkileyecek politikalar geliştirebiliriz”

Dünyanın her yerinde, kadının güçlendirilmesi ve toplumdaki rolünün dönüştürülmesine destek sağlama ihtiyacının ciddiyetini koruduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Türkiye’de de kadınların toplumsal katılımını ve haklarını geliştirmenin tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak sorumluluğu olduğunu söyledi. Koyunsağan, “Türkiye’de kadınların ve kız çocuklarının haklarını korumayı hedefleyen programlar ile ortak çalışmalar yürüterek ve yerel düzeye odaklanarak, kadın ve kız çocuklarının haklarına erişebilmelerine destek olabiliriz. Böylece gelecek nesilleri etkileyecek politikaların geliştirilmesine de katkı sağlayabiliriz. Biz Sabancı Vakfı olarak yeni programlarla bu alanda daha da etkili olmaya hazırlanıyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı Programlar ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Filiz Bikmen ise, Sabancı Vakfı’nın kadın ve kız çocuklarına desteğinin Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarını Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) ile başladığını belirterek, “BM’nin bu programına katılmamız, Vakfın kadın ve kız çocuklarının hakları konusunda daha fazla destek vermesi yönünde bir katalizör etkisi yarattı. BMOP Türkiye’de kadın ve kız çocuklarının haklarını destekleme konusunda büyük bir öğrenme fırsatı sunan bir kamu-özel ortaklığı idi. Bu ortaklık Vakfın sosyal değişim aracı rolüne tamamen farklı bir açıdan bakmasını sağladı ”dedi.

Sabancı Vakfı’ndan kadın ve kız çocukları için 4 milyon TL’lik hibe desteği

Sabancı Vakfı’nın kadın ve kız çocuklarına, Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı’yla (BMOP) başlayan desteği her geçen yıl artarak devam ediyor. Sabancı Vakfı, BMOP kapsamında Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının önemi konusunda, gerek yerel gerek ulusal politika düzeyinde etkiler sağlayan programa bugüne kadar 1,5 milyon ABD doları tahsis etti.

Sabancı Vakfı, sadece kadın ve kız çocuklarını değil, engellileri ve gençleri etkileyen eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik hibe programlarından biri olan AÇEV’in “Kentsel Alanda Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi” projesi ile de 11 bin kadına ulaşmayı hedefliyor.

Sabancı Vakfı, kadınlar ve kız çocuklarına eşit fırsatların yaratılması ve toplumsal katılımlarını desteklemek amacıyla başlattığı “Toplumsal Gelişme Hibe Programı” kapsamında hibe verdiği projelerle bir taraftan mevcut durumun iyileştirilmesine katkıda bulunurken, diğer taraftan gelecek nesilleri etkileyecek politikaların geliştirilmesine de öncülük ediyor.

Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında, bugüne kadar kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için 42 projeye yaklaşık 4 milyon TL hibe desteği verildi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.