Kadın CEO’ların geliri erkekleri geçti

Bloomberg’in hazırladığı rapor, 2009’da ABD’nin en büyük şirketlerini yöneten kadınların, meslektaşları erkeklerden daha fazla kazandığını ortaya koydu...

14.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Bloomberg’in hazırladığı rapor, 2009’da ABD’nin en büyük şirketlerini yöneten kadınların, meslektaşları erkeklerden daha fazla kazandığını ortaya koydu.

Haberde, “Bu analiz 2009’da kadınların erkeklerden yüzde 40 daha fazla kazandığı anlamına geliyor” ifadesine yer verilirken, “Daha da fazlası 2009’da erkek CEO’ların ücretleri kesilirken, kadın CEO’larınki yüzde 30 yükseldi” denildi.

47.2 milyon dolar
Standard&Poors’un 500 şirket endeksindeki 16 şirket kadınlar tarafından yönetiliyor. Analize göre kadınların yönettiği 16 şirket arasında en yüksek gelire Yahoo’nun CEO’su Carol Bartz sahip oldu.  Yahoo’nun CEO’su Carol Bartz’ın yıllık tüm gelirleri, 47.2 milyon dolar olurken, Kraft’ın CEO’su Irene Rosenfeld’in net kazancı 26.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Pepsi Co’nun CEO’su Indra Nooyi ise 2009’da 15.8 milyon dolar gelire sahip oldu.

Cam tavan çatırdadı
San Francisco merkezli Veritas Danışmanlık Şirketi’nin CEO’su Frank Flassner, “Rakamlara bakıldığında ABD’deki şirketlerde ‘cam tavan’ın çatırdağını söyleyebiliriz” derken, ABD’de kadınların erkeklerden daha fazla kazandığı bir dönemi hatırlamadığını vurguladı. Haberde, “Şirketlerde çeşitli pozisyonlarda çalışan kadınların sayısı ise erkeklere oranla hâlâ
çok az” denildi.

Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.