Johnie Walker’ın yürüyen adamı 100 yaşında

Dünyanın bir numaralı viskisi JOHNNIE WALKER’la özdeşleşen ve dünya çapında en az marka kadar ün sahibi olan “Yürüyen Adam” logosu 100. yaşını kutluyor...

18.07.2007 - 11:36 | MediaCat

Dünyanın bir numaralı viskisi JOHNNIE WALKER’la özdeşleşen ve dünya çapında en az marka kadar ün sahibi olan “Yürüyen Adam” logosu 100. yaşını kutluyor. Bundan tam 100 yıl önce yaratılan “Yürüyen Adam” bugün bireysel gelişim ve ilerlemenin bir sembolü olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz bir asırlık süre içerisinde ilerleyişini dev adımlarla sürdüren “Yürüyen Adam” logosu dünyada en çok bilinen marka sembollerinden biri olarak tanınıyor.

İlk Yürüyen Adam

Yirminci yüzyılın başında, Walker Hanedanı’nın kurucusu John Walker’ın torunları, Alexander ve George, bireysel gelişme ve ilerlemeye olan inançlarıyla aile şirketini daha kurumsal bir çizgiye taşıyarak, babalarının orijinal viskisine yeni bir isim verdiler: “JOHNNIE WALKER BLACK LABEL”. Dönemin tanınmış karikatür sanatçısı Tom Browne’ın bir öğle yemeği sırasında ilham gelerek mönünün arkasına çizdiği ve John Walker’ın bir fotoğrafına dayandırıldığı öne sürülen “Yürüyen Adam” logosu ve Walker & Sons’un o dönemdeki direktörü James Stevenson’un tamamlayıcı sloganı ile marka hayata geçti.

Zaman içinde aslına sadık kalınarak farklı sanatçılar tarafından değişikliklere uğratılan “Yürüyen Adam”, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte mizah çizeri Leo Cheney tarafından daha toplumsal ve yuvarlak bir kalıba sokularak, esprili bir karakter ile çağdaş kent ortamına taşıdı.

1999 yılında, James Stevenson’ın tamamlayıcı sloganı “KEEP WALKING” (YÜRÜMEYE DEVAM) ile birlikte kampanyada şekil üzerinde küçük ama önemli bir değişiklik yapıldı. Yürüyen Adam, sağdan sola yürümek yerine artık ileri doğru hareket ediyordu. “KEEP WALKING” (YÜRÜMEYE DEVAM) kampanyası 210 pazarda yürütüldü ve düşünce pek çok kişiye ilham kaynağı oldu.

Yürüyen Adam yıllar boyunca çizim olarak farklılaşsa da ilk ruhu ve canlığını hala koruyor ve Walker ailesi ile viski severler için çok önemli olan o ilerleme kavramını temsil etmeye devam ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.