Jobs’ın ilham verdiği reklam kampanyaları

Steve Jobs bilgisayar, müzik çalar, telefon ve tablet gibi yenilikçi ürünleri yaratmanın yanı sıra güzellik ve samimiyet de satıyordu.

11.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Steve Jobs bilgisayar, müzik çalar, telefon ve tablet gibi yenilikçi ürünleri yaratmanın yanı sıra güzellik ve samimiyet de satıyordu. Apple’ın marka değerinde bu özellikler ayrılmaz bir bütün oluşturuyor.

Apple ürünleri bazı başarısızlıklar göz ardı edilirse çok iyi tanıtıldı ve pazarlandı. Jobs 1980 yılında Jay Chiat tarafından yönetilen Chiat/Day Los Angeles’da kafasına uyan yaratıcı partnerler buldu. Birlikte, Apple’ın marka ruhunu oluşturan 1984 ve "Think different" kampanyalarını ve en iyi komedi reklam serilerinden biri olan "Get a Mac"i yarattılar.

Pazarlama her zaman bir ürünün pazar payını yükseltmez. Apple, PC pazarındaki payıyla henüz HP ve Dell’e ulaşamadı. Jobs, Apple’ın bu pozisyonunu bir zayıflık olarak değil, münhasırlık, biriciklik ve karizma olarak tanımladı. Jobs "sadece bazı insanlar geleceği deneyimlemek için donatıldı" fikriyle pazarlama stratejisini geliştirdi: "Ya onun (geleceğin) yanındasın, ya da karşısında ya da ünlü 1984 reklamındaki gibi ya Kahramansın yada duyguları alınmış robota döndürülmüş bir köle…"

1984 reklamı oyunun kurallarını değiştiren bir kampanyaydı. Apple, Jobs 1997’de yeniden firmaya dönene kadar bu düzeyde başka bir başarı elde edemedi. Firmaya döner dönmez yeniden Chiat/Day ile çalışmaya başlayan Jobs "Think different" kampanyasının yaratılmasında rol oynadı.

Bu kampanyada "İşte deli olanlar, isyancılar, sorun çıkaranlar. Yani farklı düşünenler… Bazıları onları deli zanneder, biz onlara dahi diyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceğini düşünebilecek kadar deli olan insanlar, ancak dünyayı değiştirebilir" cümleleriyle birlikte Einstein, Ghandi, Martin Luther King ve Picasso görselleri kullanıldı.

Bu kampanyanın en büyük özelliği, teknolojinin nasıl kullanıldığı ile değil, insanların nasıl düşündüğü, nasıl yaşadığıyla ilgili olmasıydı.

İlerleyen yıllarda, Jobs’ın vizyonu farklı pazarlama formları ve stilleri yaratılmasında etkin olmaya devam etti. 2000’li yıllarda saldırgan "Switchers" ve "Get a Mac" kampanyaları yayınlanmaya başladı.

"Get a Mac" kampanyasında tıknaz PC ve karizmatik Mac arasındaki konuşmalar gösterilerek, Mac’in diğer PC’lerle arasındaki fark insanlaştırılma yoluyla ortaya konuldu.

2000’li yıllarda Jobs müzik çalarlar konusunda da tutkuyla çalıştı. iPod ve iTunes’u 2001 yılında tanıtan firma tamamen yabancı olan büyük bir pazarda hızlı bir başarı elde etti.

2010 yılında, Jobs zamanının azaldığını anlamaya başladı ve mesajını çok daha direk ve kozmik bir yolla vermeye karar verdi: "This is what we believe". Kampanyada "Teknoloji tek başına yeterli değildir. Daha hızlı, daha ince, hafif. Bunlar iyi özellikler. Ama teknoloji yolumuzdan çekilince, her şey daha nefis ve büyülü bir hal alıyor. Bu sizin ileriye sıçrayışınızdır" diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.