MediaCat

Jobs: Google’ın iPhone “hırsızlığına” karşı termonükleer savaş açacağım

Apple ve Google arasındaki savaş yöneticilerin iğneleyici yorumları ve gerilimi tırmandıran davalarla dramatik bir hal aldı.

Jobs: Google’ın iPhone “hırsızlığına” karşı termonükleer savaş açacağım

Apple ve Google arasındaki savaş yöneticilerin iğneleyici yorumları ve gerilimi tırmandıran davalarla dramatik bir hal aldı.

Walter Isaacson tarafından kaleme alınan Steve Jobs biyografisi, Jobs’ın Google’a karşı emsali görülmemiş savaş isteğini gözler önüne seriyor. Biyografiye göre, Jobs Android işletim sistemini Google’ın "büyük soygunu" olarak değerlendiriyor.

Kitaba göre Jobs, Apple’ın HTC’ye karşı açtığı dava sırasında Isaacson’a "bunlar üzerine termonükleer savaş açmak istiyorum" demiş.

Kitapta, Jobs’ın patent davaları boyunca hiç olmadığı kadar sinirli olduğu ve Android’i "ihlalin patenti" olarak yorumladığı dile getiriliyor ve şu sözleri söylediği kaydediliyor:

"Lanet olasıca Google iPhone’ı çaldı, toptancılar bizi dolandırdı. Bu yanlışı düzeltmek için gerekirse son nefesime kadar mücadele edeceğim ve Apple’ın bankadaki 40 milyar dollarını son kuruşuna kadar harcayacağım. Android’i yıkacağım çünkü bu çalıntı bir ürün."

Kitaba göre, Jobs Google’ın ürünlerini de yerden yere vuruyordu: "Arama motoru dışında, Google’un ürünleri Android, Google Docs zırvadan ibaret"

Jobs, Apple ekosistemini çok sıkı kontrol altında tuttuğu gerekçesiyle eleştiri alıyordu. Karşılaştırmalı olark Android’in oldukça açık bir sistem olduğu söyleniyordu. Bu eleştirilere de Jobs "Android gibi süprüntü ürünler değil harika ürünler yaratmak istiyoruz" cevabını veriyordu.

Isaacson’un anlatımına göre Jobs, Google’ı bir mobil işletim sistemi kurmaması konusunda razı etmeye çalışmış ve firmaya iPhone’a ulaşma imkanı sunmayı önermiş. Fakat Google ikna olmamış.

Heyecanla beklenen Jobs biyografisi, onunla yapılmış 40 röportajı ve Jobs’ın kişisel yaşamına dair samimi ayrıntıları da içeriyor. Çocukluğu, çalışma tarzı, ailesiyle olan ilişkilerinin yanı sıra Jobs’ın iPod’un da yer alan şarkılara da yer veren biyografiden Jobs’ın Bob Dylan’ı sevdiğini de öğrenebiliyoruz.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.