JCDecaux’un Wall AG’yi satın almasının ardından

JCDecaux , Wall AG’nin neredeyse tamamına yakın hissesini satın aldı. Bu satın almanın ardından Wall Satış ve Pazarlama Koordinatörü Serap Yakın’la...

03.11.2009 - 00:00 | MediaCat

JCDecaux , Wall AG’nin neredeyse tamamına yakın hissesini satın aldı. Bu satın almanın ardından Wall Satış ve Pazarlama Koordinatörü Serap Yakın’la yılın son çeyreğine ve önümüzdeki yıla dair plan ve öngörülerini konuştuk.

Wall AG geçtiğimiz Ocak ayında Era’yı katmıştı bünyesine. Nisan itibarıyla Bandırma, Çanakkale, Manisa, Aydın, Muğla, Bodrum, Çeşme-Alaçatı bölgesinden oluşan çok büyük bölgede satışa başlayan Era, Wall’in yatırımlarını boşa çıkarmamış. Konya’yla ilgili de beklentilerinin çok üzerinde satış sağlayan Wall, JCDecaux’nun satın aldığı yüzde 91’lik hisseden sonra kış aylarına ve önümüzdeki döneme dair yapacağı değişikliklerle hem sektöre hem de reklamverene katkı sağlamayı hedefliyor. Satış ve Pazarlama Koordinatörü Serap Yakın, Wall’de gerçekleştirdikleri yeni yapılanmayı anlattı.

JCDecaux niçin böyle bir karar verdi?
JCDecaux 55 ülkede varolan, 2.2 milyar Euro’luk ve tabii gelişmiş ve enerjik pazarlara çok ilgi duyan bir şirket. Dolayısıyla pazarına Türkiye’yi de katmak istedi ve Türkiye de onun bir alt grubu oldu. JCDecaux, Wall’in yüzde 91’e, yani tamamına yakın hissesini aldı. Ama yapısal olarak şu an şirkette herhangi bir değişiklik yok. Zaman içerisinde nasıl bir değişiklik olacağı konusunda da henüz bir fikrimiz yok, onu zaman gösterecek.

Şirket isminde bir değişiklik olacak mı?
Hayır, Türkiye’de hiçbir şey değişmeyecek. Ama pazarın içerisinde yeni dinamikleri araştırır, farklı şehirlere bakıp farklı yatırımlar yapar mı, onu zaman gösterecek. Henüz çok yeni, şu anda bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Aslında JCDecaux çatısı altına girerek daha da güçlendik. Bu güç hem bize hem Türkiye’ye çok fazla enerji katacak.

Yeni bir yapılanmanız oldu değil mi bu yıl? Neden ihtiyaç duydunuz buna?
2008 yılının Ekim ayı itibarıyla satış ofisimizde bir yeni bir yapılanmaya gittik ve satış ekibini 2009’da sahada rahat çalışabilmeleri için sektörlere bölüp her birine ayrı bir sektör sorumluluğu verdik. Sektörel bir dağılım yaptık ki insanlar müşterilerini A’dan Z’ye rahatlıkla takip edebilsinler. Penetrasyon hedeflerini çok artırdık, çünkü penetrasyon satışın en önemli taraflarından biri; ne kadar çok müşteri ziyareti yapar, müşteriyi tüm mecralarda ne kadar çok algılamaya çalışırsanız açıkhava bütçelerini o kadar çok artırabilirsiniz. Aynı zamanda pazarlama bölümüne de çok ihtiyaç vardı. Dolayısıyla hem pazarlama hem rezervasyon, hem de satış ayağıyla yeni bir yapılanmaya geçmiş olduk.

Era’yı satın aldıktan sonra bu tarihe kadar satış hedeflerinize ulaştınız mı?
Era’yı Ocak ayında satın aldık. Nisan-Mayıs itibarıyla Era; Bandırma, Çanakkale, Manisa, Aydın, Muğla, Bodrum, Çeşme-Alaçatı bölgesinden oluşan çok büyük bölgede satılmaya başlandı. Yazın kıyı şeridinde çok fazla satış oldu, kışın da daha küçük illerde satışın olduğu bir bölge. Tabii krizden Era da biraz etkilendi, ama 2009’u eksi bakiyeye geçmeden kapatacağız gibi gözüküyor Era’da. Mevcut durumumuzu koruduğumuz bir yıl 2009. Bunun için çok mücadele ettik, çünkü bu oluşumun içerisinde bölgesel satışlar da oluşturduk. İzmir çevresinin; Çanakkale, Bandırma bölgesinin ve Bodrum yarımadasının satışlarını farklı arkadaşlarımız yapıyor. Dolayısıyla biz hem yerelden destek aldık, hem de ulusal müşterilerimize Era’yı satmaya çalıştık. O anlamda eskiden olmayan bir pozitif artış sağladı bu bize 2009’da.

Konya’nın satışları nasıl gitti peki? Çok ilgi var mı?
Konya bizim beklentimizi çok çok fazla karşıladı. Tahmin ettiğimizin çok üzerinde bir performans sergiledi. Özellikle yerel satışta çok yoğun bir satın alma var Konya’da.

Rezervasyon süreleri nasıl peki?
Kasım ve Aralık ayı için billboard’larımız şimdiden rezerve edildi.

En çok hangi sektörlerden ilgi var?
Konya’da alışveriş sektörü çok ciddi bir rekabet halinde. Marketler arasında kıyasıya bir mücadele var. Bir sürü yerel market açıkhavada kendi iletişimlerini yapabilmek için enteresan şekilde çok yoğun kampanyalar yapıyorlar.

Peki fiyatlandırmada nasıl bir farklılık var Anadolu’da?
Konya’yı biz pahalı fiyatlandırdık ve satışımızı gerçekleştirebiliyoruz, çünkü Konya çok yoğun enerjisi olan, iki milyona yakın insanın yaşadığı, çok planlı, düzenli bir şehir. Şimdi Konya’nın şehircilik hayatını değiştiriyoruz, çünkü bizim Wall olarak esas işimiz zaten bu. Bir şehri aldığımız zaman o şehrin genel karakteristik yapısını bozmadan insanların daha fazla, daha rahat hareket edebilecekleri bir ortama dönüştürüyoruz girdiğimiz şehirleri.

SÖYLEŞİ: Selin Akıncı

Bu söyleşinin tamamını Out of Home’un Ekim-Kasım-Aralık sayısında okuyabilirsiniz.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.