İzlandalı futbolculardan parkinson hastalarına destek

Ne de olsa onlar dayanışmanın oğulları...

05.07.2018 - 15:20 | Sencer Uçar

İzlandalı futbolculardan parkinson hastalarına destek

Birçok ülkeden farklı olarak İzlanda’da soyadı sistemi yerine farklı bir sistem kullanılıyor. Buna göre, yeni doğmuş İzlandalı erkek çocukları ikinci isim olarak, babalarının adlarının sonuna İzlandaca’da erkek çocuk anlamına gelen “son” kelimesi eklenmiş halini kullanıyor. Haliyle de her İzlandalı erkeğin son ismi “son” ile bitiyor. Aynı sistem kadınlar için de geçerli. Zira kadınlar da son isim olarak, babalarının kızı olduklarını belirten “dóttir” ile biten isimleri taşıyorlar.

İzlandalılar hakkında bu ilginç sistemi aktardıktan sonra, bir de hiç iç açıcı olmayan bir istatistik sunalım: İzlanda, dünya genelinde parkinson hastalığına bağlı ölümlerin en sık yaşandığı ikinci ülke konumunda.

Ülkede parkinson hastalığına karşı mücadele veren Parkinsonsamtökin adlı vakıf ise Dünya Kupası’nın ve dolayısıyla da futbolun gündemi fazlasıyla meşgul ettiği şu sıralarda parkinson hastalığı hakkında farkındalık yaratmak adına İzlanda Futbol Federasyonu ile işbirliğine giderek anlamlı bir kampanyaya imza attı. Hem hastalığın hem de milli formayı giyen her futbolcunun adının “son” ile bitmesinden hareketle yaratılan ve parkinson hastalığına karşı tüm ülkeyi dayanışmaya çağıran Son of Solidarity (Dayanışmanın Oğulları) adlı kampanya kapsamında İzlandalı futbolcular ve parkinson hastaları, İzlanda’nın Dünya Kupası’ndan önceki son hazırlık maçında seremoniye “Parkinson” sırt yazılı formalarla çıktılar.

İzlanda Başkanı Guðni Th. Jóhannesson’un da destek verdiği kampanya kapsamında toplanan bağışlar aracılığıyla ülkede yeni bir parkinson merkezi kurulması hedefleniyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Parkinsonsamtökin
  • Reklam Ajansı: Grey Almanya
Kaynak: Ads of the World

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.