İzinsiz SMS ve e-postaya ceza

Elektronik Haberleşme Kanunu’nda ‘istek dışı’ haberleşmeyi yasaklayan düzenleme Başbakanlığa...

29.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Elektronik Haberleşme Kanunu’nda ‘istek dışı’ haberleşmeyi yasaklayan düzenleme Başbakanlığa sunulurken, izinsiz e-posta atanlara 100 bin liraya kadar para cezası kesilmesi gündeme geldi. Abone ve kullanıcılara artık önceden izin alınmadan, doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli SMS ve e-posta atılamayacak. Sorumlulara 10 bin liradan, 100 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Onay alınması gerekecek
Kişiden onay yazılı ya da elektronik ortamda alınacak. Alıcılar iletileri hiçbir gerekçe göstermeden ret hakkına sahip olacak. Üç iş günü içinde ‘istenmeyen SMS ve e-posta’ gönderimi servis sağlayıcısınca durdurulacak. Adalet Bakanlığı’nca, ‘AB Elektronik Ticaret Direktifi’ne’ uyum sağlanması amacıyla hazırlanan ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’ taslağı Bakanlar Kurulu’nca da kabul edildikten sonra yeni yasama döneminde Meclis gündemine gelecek ve yasalaşıp yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyle Elektronik Haberleşme Kanunu’nun ilgili iki maddesi değiştirildi. Mevcut Elektronik Ticaret Kanunu’nun ‘abonelik sözleşmelerini’ düzenleyen 50’inci maddesinde izin şartı yok. Sadece istek dışı haberleşme halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkının kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanması öngörülüyor. AB mevzuatı ile uyum sağlanarak, bu tip istek dışı haberleşmeyi abonenin her bir mesaj için reddi yerine önceden izninin alınması şartı getirildi. Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 50/5. fıkrası şöyle değiştirildi:

Değiştirilen fıkra
“Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılmasyla doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamaz. Buna aykırı hareket edenlere 10 bin TL’den, 100 bin TL’ye kadar idari para cezası verilir.”

Tacire onaysız ticari ileti gönderilebilecek
Elektronik Haberleşme Kanun Tasarısı’nda yapılan esnaf ve tacirlere ise onay almaksızın ticari elektronik posta yollamaya kısıtlama getirmedi. Kanun tasarısında yapılan diğer düzenlemeler şöyle: “Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınarak gönderilebilecek. Esnaf ve tacirlere ise önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler yollanabilecek. İletinin içeriği alıcıdan alınan onaya uygun olacak. Esnaf ve tacirler de istedikleri zaman elektronik posta almayı reddetme imkanına sahip olacaklar. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek.” İstenmeyen elektronik iletilerle ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na, yönetmelik ve tebliğ çıkarabilme imkanı getirildi.

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.