MediaCat

İzinli pazarlamada izinsiz dönemin son ayı

Elektronik pazarlama pratiklerini düzenleyen kanun 1 Mayıs’ta devreye giriyor.

İzinli pazarlamada izinsiz dönemin son ayı

Tüketiciye kısa mesaj veya e-posta yoluyla ya da telefonla arayarak ulaştırılan pazarlama ve tanıtım mesajlarını düzenleyen 6563 sayılı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Dün bir basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından pazarlama amaçlı haberleşmelere ilişkin usul ve esaslara ilişkin taslak metnin hazırlandığını belirtti.

İzinsiz iletişimin faturası ağır olacak

Kanun’un 50’nci maddesinin değiştirildiğini hatırlatan Bilgin, “Kanunda yapılan değişiklikle ‘İşletmeciler tarafından, sundukları hizmetlere ilişkin, abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz’ hükmü getirildi” değerlendirmesini yaptı.

İzinli pazarlamada izinsiz dönemin son ayı

Hazırlanan taslakta BTK tarafından yetkilendirilen sabit, mobil telefon şirketleri ile internet servis sağlayıcıları, kablo ve uydu TV şirketlerine ilişkin yeni düzenlemelerin yer aldığını ifade eden Bilgin, açıklamasında şunlara değindi: “Şirketler sözleşme ve taahhütname imzalanması sırasında abonelere pazarlama ve tanıtım amaçlı haberleşmeleri ücretsiz reddetme imkânı sağlayacak. Tanıtım amaçlı haberleşmeleri reddeden abonelere bu tür mesaj ve mailler gönderilemeyecek.”

Alınacak izin serbest atış hakkı vermeyecek

Bakan Bilgin, işletmecilerin tanıtım amaçlı haberleşmeler için izin vermeyen ya da daha önce verdikleri izni geri alan aboneyle söz konusu amaçla haberleşme yapılabilmesi için izin alma zorunluluğunun getirildiğini ifade etti. Ayrıca, abonelerden alınacak izinler için kullanıcılarla yılda en fazla iki defa iletişime geçebilme sınırlamasının olacağını bildirdi.

Taslakta ağır cezaların öngörüldüğüne dikkat çeken Bilgin, “İşletmeci tarafından elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilen taraflarca, pazarlama veya cinsel içerik gibi maksatlarla yapılacak haberleşmelerde belirlenen usul ve esaslara uygun hareket edilmesinin temininden işletmeciler sorumlu olacak. Elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren işletmeciler, uymamaları halinde ise bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde 3’üne yakın para cezası alacaklar” diye konuştu.

İzinli pazarlamada izinsiz dönemin son ayı

Sektörü nasıl etkileyeceği kestirilemiyor

Türkiye çağrı merkezi sektöründe çalışan 80 bin kişinin yaklaşık yüzde 25’i dış arama yaptığından bu yasa devreye girdiğinde yaklaşık 15 bin kişinin istihdamının olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Ticari faaliyetlerin daralması ile Anadolu’daki çağrı merkezlerinin iş hacminin yaklaşık yüzde 10 kadar, tüm sektörün de yaklaşık yüzde 15 kadar küçülmesine sözkonusu olabilir. Bu da 1 Mayıs’tan sonra ortaya çıkacak tablonun bir başka yüzü. Bu konuda bir başka görüş ise, çağrı merkezlerindeki iş imkanlarının tam tersine artacağı yönünde. “İzin alma” amaçlı aramalar için ayrı birimler kurulacak ve iş sahası daralmaktan daha çok düyüme gösterecek. Fakat izin alma aramalarının da ne kadar yoğun olacağı şimdiden kestirilemiyor. Bu sebeple oluşacak koşulların iş imkanlarını nasıl etkileyeceği 1 Mayıs sonrasında netleşecek. İzin almak üzerine yoğunlaşacak birimlerin daha çok e-posta ve kısa mesaj yöntemlerini kullanacakları düşünülüyor.

Kaynak: AA, Akşam, Radikal

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.