İyi, kötü, çirkin ve Skoda

Skoda'dan Spagetti Western'e saygı duruşu.

24.07.2017 - 17:54 | Sencer Uçar

İyi, kötü, çirkin ve Skoda

Skoda’nın, İspanya’da taşra sakinlerinin bölgelerini terk etmelerinin önlenmesi amacı ile 2015 yılında Proximity Barcelona ile birlikte başlattığı projesi kapsamında ilk olarak 70 Guardians of Winter projesi ile birlikte İspanya’nın en yüksek rakımlı köyü Valdelinares’in terk edilmesi önlenmiş ve proje de 2016 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Bronz Aslan ile ödüllendirilmişti. İkilinin birlikte adım attığı son proje olan The Desert Cowbows ise, İspanya’nın güneydoğusundaki Tabernas Çölü’nde bulunan köyleri kapsıyor.

Tabernas Çölü size hiç tanıdık gelmeyebilir. Fakat bu bölge Sergio Leone’nin Spagetti Western’e can suyu verdiği Birkaç Dolar İçin ve serinin diğer iki filmi Bir Avuç Dolar ile İyi, Kötü ve Çirkin’in çekimlerinin gerçekleştirildiği yer olmasıyla ünlü. Yani bu bölge bir anlamda hem Sergio Leone’nin hem de Clint Eastwood’un şansının döndüğü yer olma özelliği taşıyor.

Şimdilerde ise bu bölge göç vermesi nedeniyle tarihe karışma tehlikesi ile karşı karşıya. Ulaşımın zor olması ve işsizlik nedeniyle genç nüfus bölgeyi terk ediyor; nüfusun yaşlanması ise büyük sorunlara yol açıyor.

Skoda ise bölgeye sinematografik vefa borcunu ödeyen bir dizi videoya imza atıyor. Leone filmlerinden kesitlerin tekrar canlandırıldığı filmde Clint Eastwood, Lee Van Cleef ya da Gian Maria Volontè gibi oyuncuların yerine, bölgenin yerlileri kamera karşısına geçiyor. Bölgenin dününün ve bugününün anlatıldığı reklam filmi aracılığıyla da kırsal kesimlerde yaşanan göç sorununa da dikkat çekilmiş oluyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Skoda
  • Reklam Ajansı: Proximity Barselona
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.