İTO: Reklamın KDV’sini indirelim

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, ekonomik krizi aşmada psikolojik etkisi büyük olan reklam sektörü için de...

04.05.2009 - 10:12 | MediaCat

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ekonomik krizi aşmada psikolojik etkisi büyük olan reklam sektörü için de vergi indirimi istedi.

Yalçıntaş, “Reklam harcamalarındaki KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesi, krizde sermaye ve finans gücü düşük firmalara reklam verme şansı sunar. Bu da tüketimi tetikler ve piyasa daha çabuk canlanır” dedi. KOSGEB ve DTM gibi kuruluşların, firmalara sağladığı marka ve reklam destek tutarlarının da artırılmasını isteyen Yalçıntaş şöyle konuştu: “Reklamlar, piyasaya dair beklentileri ve bakış açısını olumlu yönde etkilemekte, ertelenen tüketici harcamaları ve yatırım kararlarını öne çekebilmektedir. Reklamlar, markaların hayat suyudur. Bu anlamda reklam sektörüne verilecek teşviğin piyasada çok güçlü şekilde hissedileceği kanaatindeyim.”

Reklam bütçeleri kısılmasın

Küresel krizin ülkemizi de yoğun biçimde etkisi altına aldığını ve işletmelerin bu nedenle reklam bütçelerini kısma eğilimi gösterdiklerini belirten Yalçıntaş, şunları söyledi:

“Reklam harcamalarının kısılması, kısa vadede bir tasarruf yaratıyor gibi görünse bile, orta ve uzun dönemde pazar paylarında ciddi yaralar açabilmektedir. Nitekim, reklam bilincine sahip firmalar, fırsatı görüp, düşen maliyetlerle çok daha yoğun reklam yapmaktalar. Bunun yararlarını da hem kriz sürecinde hem de kriz sonrasında çok daha güçlü bir pozisyona kavuşarak alıyorlar. Reklamın moral ve tüketimi artırmadaki lokomotif etkisinden iyi yararlanmalıyız. Hükümetimizin de bu stratejik yaklaşımdan hareketle, reklam ve medya sektöründen gelen talepleri dikkate alacağına inanıyoruz. Reklam harcamalarındaki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi, hem reklam sektörü hem de firmalar üzerinde zincirleme şekilde çok olumlu bir etki yapacaktır.”

Yalçıntaş, medyaya da görev düştüğünü vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.