İstihdamda büyüme gösteren sektörler

Yenibiris.com’un yıl boyunca her çeyrekte hazırladığı Yenibiriş İstihdam Raporunun 2011 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı.

12.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com’un yıl boyunca her çeyrekte hazırladığı Yenibiriş İstihdam Raporunun 2011 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı. Yenibiris.com sitesinde kurumsal kullanıcıların verdiği ilanlar ve bireysel kullanıcıların yaptığı başvurular değerlendirilerek, sonuçlar 2011 ikinci çeyrekle ve geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldı. Yayınlanan ilanlarda 2011’in ikinci çeyreğine göre üçüncü çeyrekte yüzde 3,6 oranında artış gözlenirken, 2010’un aynı dönemine göre yüzde 10,7 artış olduğu görüldü. İlanlara yapılan başvurular geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 10,8 oranında artarken bu yılın bir önceki dönemine göre ise yüzde 4,5 oranında artış gösterdi.

En çok ilan yayınlayan sektörler

2011’in Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında aday arayışının ve yayınlanan ilan sayısının en fazla olduğu sektörlerin başında yapı-inşaat sektörü geldi. Ekonominin lokomotif sektörlerinden olan sağlık-tıp ve tekstil sektörleri yakın ara onu izledi. En çok iş ilanı yayınlanan ve adaylara en çok iş fırsatı sunan sektörler şöyle sıralandı. Yapı-inşaat ve sağlık-tıp sektörleri bir önceki çeyrekte ve geçen yılın aynı döneminde de ilk üçte yer almasıyla dikkat çekti.

İlanlarda en çok aranan pozisyonlar

En çok ilan yayınlanan pozisyonların da belirlendiği raporda, geride bıraktığımız çeyrek dönem itibariyle, en çok aday ihtiyacı satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonlarında yaşanıyor. Bu alanlarda çalışmak isteyenler için firmalar verdikleri ilanlarla pek çok fırsat sunuyor. Bunların ardından Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlarda en çok müşteri temsilcisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi, garson, grafiker, elektrik mühendisi ve mimar aranıyor. Karşılaştırma yapılan bir önceki çeyrek dönem ve 2010’un aynı döneminde de satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı, sekreter, müşteri temsilcisi sürekli eleman aranan ilk beş pozisyon olarak iş arayanlar için öne çıkan fırsatlar.

En çok başvuru yapılan sektörler

Adayların ilanlara yaptığı başvurular ise 2010’un üçüncü çeyreği ile kıyaslandığında artış oranı yüzde 10,8 oldu. 2011’în üçüncü çeyrek döneminde adayların tercih ettikleri ve en fazla başvuru yaptıkları sektörlerin ilk sırasında yapı-inşaat sektörü geldi. Onun ardından iş arayanlar en çok tekstil sektöründe yayınlanan ilanlara başvurdu. Banka-finans, sağlık-tıp, perakendecilik-toptancılık, turizm-otelcilik, üretim-imalat, bilişim, eğitim ve gıda sektörleri de adayların en çok rağbet ettiği diğer sektörler oldu.

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan illere bakıldığında; yüzde 62,7 ile en çok ilan yayınlanan illerin başında gelen İstanbul’u, geçen yıl ve bir önceki çeyrekte olduğu gibi Ankara (yüzde 9,1) ve İzmir (yüzde 2,7) takip etti. En çok başvuru da yine yüzde 73,13 oranıyla İstanbul’dan yayınlanan ilanlara yapıldı.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, sonuçları şöyle değerlendiriyor: “Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat, yine en fazla eleman ihtiyacı duyan sektör oldu. Yatırımların artmaya devam etmesi, inşaat mühendisinden mimara, şantiye şefinden muhasebe elemanına çeşitli uzmanlıklarda istihdam yaratıyor. İşsiz sayısının en az olduğu sektör olarak bilinen sağlık-tıp sektörü de özellikle Anadolu’daki büyümesini artırıyor, yurtdışından Türkiye’ye yatırım açısından ilgi devam ediyor. Sektörde doktordan hemşireye, fizyoterapistten laboratuvar teknisyenine birçok pozisyonda nitelikli uzman açığı yaşanıyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.