‘İstanbul’a taşınıp pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz’

Halkbank'ın 2007 yılsonu gerçekleşmelerini ve 2008 beklentilerini açıklayan

12.03.2008 - 11:36 | MediaCat

Halkbank’ın 2007 yılsonu gerçekleşmelerini ve 2008 beklentilerini açıklayan Hüseyin Aydın (önde ortada) banka üst düzey yetkilileri de eşlik etti.

2007 yılını 1,31 milyar YTL net kârla kapatan Halkbank’ın 2008’de kârını yüzde 25 daha büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Genel Müdür Hüseyin Aydın, ‘İstanbul’a taşınıp pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz’ dedi.

Özelleştirme sürecindeki Halkbank’ta krediler ve kârda patlama yaşanırken, batık krediler hızla azaldı. 2007 yılında net kârını yüzde 31 artırarak 1 milyar 131 milyon YTL’ye, kredi potrföyünü ise yüzde 56’lık artışla 17,8 milyar YTL’ye ulaştıran Halkbank’ın 2008 yılında kârını en muhafazakâr tahminle yüzde 25, kredi hacmini yüzde 40 artırmayı hedeflediklerini söyleyen Genel Müdür Hüseyin Aydın, “2008’deki üçüncü temel hedefimiz KOBİ bankacılığındaki liderliği koruyup, bireysel bankacılığı geliştirmek” dedi.

Halkbank’ın 2007 performansı ve 2008 hedeflerinin açıklandığı toplantıda konuşan Hüseyin Aydın, geçen yıl bankanın tüketici kredilerinin yüzde 108, konut kredilerinin yüzde 97 arttığına dikkat çekip, “Kredilerdeki bu hızlı artışa karşın sorunlu kredilerimiz hızla azaldı. 2005 yılında toplam krediler içinde sorunlu kredilerin oranı yüzde 16 iken, 2007 yılında bu yüzde 5,4’e indi. Parasal ifadeyle 1 milyar 33 milyon YTL oldu. Bu sorunlu kredilerin yüzde 85’i ise 2001 öncesine ait” diye konuştu.


‘Firmaları öldürmedik’

Genel Müdür Aydın, “Söz konusu dönemde sorunlu kredilerden 1 milyar doların üzerinde tahsilat yaptık. Ancak bu arada hiçbir firmayı da öldürmedik, onları yaşatarak bu tahsilatları yaptık. İstanbul ve Anadolu Yaklaşımı’ndan en aktif şekilde faydalanan banka olduk” değerlendirmesinde bulundu.

Aydın toplantıda özelleştirme sürecine ilişkin sorular karşısında da şunları söyledi: “Özelleştirme konusu tümüyle Özelleştirme İdaresi ile Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun görev alanı içinde. Bize iletilmiş bir takvim yok. Ancak hükümetin bu konuda 2010’a kadar Halkbank’ın özelleştirmesini tamamlamak gibi bir hedefi var. Biz yolumuza devam ediyoruz. Halka arz şeklinde de olsa blok satış da olsa her türlü özelleştirmeye hazırız.”

Krediler konusunda iddialı hedefleri olan Halkbank’ın şu anda en büyük 1000 firmanın yüzde 60’ı ile çalıştığını hatırlatan Aydın, bunun yanı sıra sadece 2007 yılında 267 bin esnafa da 2,2 milyar YTL kredi kullandırdıklarını duyurdu.


‘Temettü dağıtmalıyız’

Öte yandan gazetecilerin, bu yılki ‘temettü dağıtacak mısınız’ sorusuna ise Aydın, “Mayıs ayında yüzde 25’lik bir halka arz yaptık. Yatırımcılar sizin hisselerinizi neden alıyor? Temettü bu bakımdan çok önemli. Bu konuda alınmış bir yönetim kurulu kararımız yok ancak şahsi görüşüm temettü dağıtılması yönünde. Kârımızın tamamını temettü olarak dağıtmamızın sermaye ihtiyacımız bulunmaması nedeniyle hiç bir mahsuru yok” diye yanıtladı.


‘İstanbul’a istiyoruz’

Bankanın İstanbul’a taşınması konusunda ise Genel Müdür Aydın, taşınma sürecinin uzun süredir gündemde olduğunu dile getirerek “Biz genel müdürlük binası dışında birçok birimi İstanbul’da olan bir bankayız. İstanbul’a gelmeyi çok arzu ediyoruz. Aslında 2004 yılında gelecektik, ancak Pamukbank ile birleşme olunca hem taşınma hem de birleşme zor olacaktı. O yüzden taşınmayı erteledik. İstanbul Ataşehir’de uygun bir yer bulma konusunda TOKİ ile görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Taşın-ma bize maliyet getirmeyecek. İstanbul’a gelerek bankacılıktaki pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.