İstanbul Sanayi Odası ve Microsoft’tan Tekstil Sektörü’ne özel seminer

İstanbul Sanayi Odası ve Microsoft, tekstil sektöründe artan rekabet ile birlikte, sektör firmalarının teknoloji kullanımı ile fark yaratmalarını...

25.03.2008 - 16:24 | MediaCat

İstanbul Sanayi Odası ve Microsoft, tekstil sektöründe artan rekabet ile birlikte, sektör firmalarının teknoloji kullanımı ile fark yaratmalarını sağlamak üzere, ISO Odakule Toplantı Salonu’nda bir seminer düzenledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyelerinin teknolojiden daha fazla yararlanarak rekabet güçlerini artırmalarına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan bilgilendirme seminerlerinin ilki tekstil sektörü için gerçekleştirildi. İSO ve Microsoft tarafından düzenlenen seminerde sektöründe öne çıkmış firmalar, tecrübelerini ve bilişim teknolojisinden yararlanarak yakaladıkları rekabet avantajlarını paylaştı.

Seminerde konuşan İSO Genel Sekreteri Mete Meleksoy, ABD’de yaratılan verimlilik artışının % 50’sinin, Avrupa’dakinin ise % 25’nin bilgi teknolojilerinden kaynaklandığını belirterek, Türkiye’de bilgi teknolojileri yatırımlarına daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ise, özellikle tekstil sektöründe üretim faaliyetlerinin maliyet baskısı nedeniyle farklı lokasyonlara taşındığını; her gidilen yerde ise iletişim, kalite, insan kaynakları gibi farklı alanlarda sorunların ortaya çıktığını dile getirerek şunları söyledi:

“Bilgi Teknolojilerinin etkin kullanımı ile, verimlilik arttırılabilir ve maliyet baskısı azaltılabilir. Teknoloji, diğer her yatırımda olduğu gibi, doğru uygulandığı taktirde, kazanç getirir. Bu konuda doğru ürünü seçmek kadar, tecrübeli iş ortakları ile birlikte çalışmak ta bilgi teknolojilerinden elde edilecek getiriyi arttıracaktır.”

Seminerde söz alan, tekstil sektörü temsilcileri de, Bilgi Teknolojisi yatırımlarının kurumsal başarıdaki öneminin altını çizdiler.


Tekstilde Uzun Soluklu Başarılar için ARGE, Pazarlama ve Bilgi İşlem

Bahariye Mensucat Genel Müdür Yardımcısı Asım Taktak, küreselleşme sonucu artan rekabet en çok tekstil sektörünü etkilediğini söyledi ve “Bilgi Teknolojisi yatırımları, diğer yatırımlarla bir bütün olarak ele alınmalıdır. Daha az emek, sermaye ve malzeme kullanarak daha fazla üretmenin tek yolu bilgiyi daha etkin kullanmaktır” şeklinde konuştu.


Bilgiyi Yöneterek İşinizi Yönetin

Ten Çamaşırları İcra Kurulu Başkanı Deha Orhan ise, şunları söyledi: “Her yıl maliyetler artıyor, satış fiyatları düşüyor. Bu durumda en önemli şey, müşteriyi doğru anlamak.. Nerede, hangi kanalda, hangi aylarda, hangi modelin, hangi renk ve bedeni satıyor bilmemiz lazım. Söz gelimi, satış elemanlarımız Anadolu’nun dört bir yanına gidip toptancı ve perakende müşterilerimizden sipariş alırken, diz üstü bilgisayarları ile stokları anlık olarak kontrol ediyorlar. Eğer istenen ürün stokta yoksa hemen alternatif ürün öneriyorlar. Bu sayede ciro artışı sağladığımız gibi, satış elemanı başına düşen satış, sipariş başına düşen gelir gibi kriterlerimizi de iyileştirdik. Kısacası, bilgiyi yöneterek işimizi daha iyi yönetiyoruz.

Ten Çamaşırları, Microsoft tarafından orta ölçekli kurumların ana işlerine odaklanmaları, işlerini istedikleri rotada yürütebilmeleri ve rekabetin gerektirdiği çevik yapıya kavuşmaları için geliştirilen Microsoft Dynamics NAV ERP Çözümünü kullanıyor.


Çin, 12 milyon zenginiyle Türkiye için bir fırsat da yaratıyor

Satışlarının %80’inini yurt dışına gerçekleştirdiklerini belirten Elvin Tekstil Bilgi İşlem Direktörü İnanç Elbizim, şunları söyledi: “Dünyada her yere satış yapıyoruz. Çin de önemli müşterilerimizden biri. Alım gücü yüksek müşterileri hedefliyoruz ve Çin’de toplam nüfusun %1’i oldukça zengin. Bu da 10-12 milyon kişi demek. Çin bizim için tehdit olduğu kadar, önemli bir pazardır. Müşterilerimiz İnternet üzerinden sipariş verip, siparişini takip edebiliyor. ERP yazılımlarına yaptığımız yatırımlar ilem pencere ölçüsünde üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Bu tür doğru hedef kitleleri belirleyerek 6 yılda ihracatımızı 9 kat artırdık.”


Rekabet avantajı yakalamak için bilgi teknolojilerine sürekli yatırım yapmak gerekir

Daha sonra söz alan Eroğlu Group BT Koordinatörü Dr. Selçuk Aksak, 70’li yıllarda maliyet ve İşlevsellik rekabet avantajı sağlarken, 80’li yıllarda kalitenin, 90’lı yıllarda üretim ve teslimat hızının, 2000’lerde ise hizmetin öne çıkan faktörler olduğunu; son dönemlerde ise farklılaşmanın büyük önem taşıdığını belirtti. servis öne çıktı. Şimdilerse ise farklı olmak önem kazanmaya başladı. Türkiye’nin geçmişte bir fason cenneti olduğunu, son zamanlarda ise fason üretimini Çin, Hindistan, Pakistan ve Mısır gibi ülkelerin çektiğini söyleyen Aksak: “Bu ülkeler arasında Türk firmalarını öne çıkartan unsurlar, İletişime açık olmak, İyi lojistik planlama ve uygulama, sorumlulukların bilincinde olarak kaliteli ürün üretimi ve ileri teknoloji olacaktır. Bu nedenle, kusursuz üretim, hızlı teslimat, yüksek müşteri servisi; kısacası rekabet avantajı yakalamak için bilgi teknolojilerine sürekli yatırım yapmak gerekir” şeklinde konuştu.

Eroğlu Grup, Ukrayna ve Türkiye’de satış ve pazarlama süreçlerinin etkin kılınması, müşteri beklentileri çerçevesinde özelleştirilebilmesi ve farklı kanallardan müşteriler ile etkileşim kurularak ürün ve hizmet sunulması gibi birçok önemli iş sürecini Microsoft Dynamics AX ile yönetiyor.


Bilgi için:

Tribeca İletişim Danışmanlık
(0216) 310 54 04
Esra Alagöz: esraa@tribeca.com.tr
Senem Denizhan: senemd@tribeca.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.