İstanbul Modern’e Avrupa’dan ödül

Avrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi'ni "Yenilikçi olma başarısından dolayı" özel ödüle layık gördü...

11.05.2009 - 12:23 | MediaCat

Avrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni “Yenilikçi olma başarısından dolayı” özel ödüle layık gördü. Bu yıl Türkiye’de ilk kez Bursa’da düzenlenen 32. Avrupa Müze Forumu (EMF) kapsamında yapılan değerlendirmede, İstanbul Modern Sanat Müzesi, “Müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açışı ve ziyaretçilerine verdiği önem nedeniyle” “Özel Ödül” kazandı. Bu özel ödülle birlikte, İstanbul Modern’in ileri müzecilik uygulamaları nedeniyle Avrupa’nın çağdaş müzeciliğinde öncü kurumların arasında yer aldığı vurgulandı.

İstanbul Modern’e bu özel ödülün, koleksiyonunda Türk sanatıyla uluslararası çağdaş sanat arasında oluşturduğu denge ve çocuklar ile gençlere sağlanan eğitim, ziyaretçilerine sunduğu mükemmel olanaklarla müze gezme alışkanlığı olmayan bir ülkede çok iyi bir örnek oluşturması nedeniyle ve benzeri olmayan bir kurum olarak ülkesinde modern sanatın öncüsü olduğu için verildiği belirtildi. EMF (Avrupa Müzeler Forumu) Başkanı Stephen Harrison, İstanbul Modern’in kazandığı bu ödülle, “Avrupa’nın çağdaş müzecilikte en seçkin kurumları arasına girdiğini” söyledi.

9 Mayıs’ta Bursa’da gerçekleştirilen ve 26 Avrupa ülkesinden 200 kurum temsilcisinin katıldığı Ödül Töreni’nde bu yıl “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü”nü (EMYA) Avusturya Salzburg Müzesi aldı. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin ödülünü ise İstanbul Modern Sanat Müzesi Genel Müdürü Güniz Atis Azrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz’dan aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.