İstanbul Avrupa’da konaklama gelirlerini en hızlı artıran kent

Deloitte uzmanları 100.000 oteli kapsayan dünyanın en büyük otel veri tabanı STR Global’dan üç yıldız ve üstündeki otelleri araştırdı...

18.03.2009 - 11:31 | MediaCat

Deloitte’un küresel ölçekte hazırladığı “Konaklama Vizyonu, Küresel Performans Değerlendirmesi – Bahar 2009” araştırmasında, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren turizm sektörünün de ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini ortaya koyuyor. Raporda yapılan değerlendirmelerde İstanbul, Avrupa’da konaklama gelirlerini en hızlı artıran kent olarak öne çıkıyor.

Deloitte, dünyanın önde gelen otellerinin performansını incelediği “Konaklama Vizyonu, Küresel Performans Değerlendirmesi – Bahar 2009” raporunu yayınladı. Deloitte uzmanları 100.000 oteli kapsayan dünyanın en büyük otel veri tabanı STR Global’dan üç yıldız ve üstündeki otelleri araştırdı. Raporda 2008’in ilk yarısında %5 artan turist sayısının, yılın ikinci yarısında ağırlaşan küresel ekonomik kriz nedeniyle düştüğü kaydedildi. Rapora göre yıl sonu itibarı ile Avrupa’da oda başına ortalama konaklama gelirlerindeki artış %2’de kaldı. Dünya konaklama sektöründe en yüksek oda geliri elde eden 20 büyük otel, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde yer aldı.

2008’de oda başına ortalama konaklama gelirini %23,5 oranında artırarak 159 dolar düzeyine getiren İstanbul, Avrupa’da konaklama gelirini en hızlı artıran kent oldu.

“Konaklama Vizyonu, Küresel Performans Değerlendirmesi – Bahar 2009” raporunu değerlendiren Deloitte Türkiye Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz şunları söyledi:

“Geçen yılın son çeyreğinde etkisini iyiden iyiye göstermeye başlayan küresel daralma turizm sektörüne de güçlü bir şekilde yansıyor. Bu etki önümüzdeki aylarda dünya genelinde daha da artacak. Bireylerin ve kurumların seyahat harcamalarını kesmeye başladığını görüyoruz. Turizm amaçlı seyahat eden tüketiciler otellerden daha uygun fiyatlar talep ediyor. Sektörde gelirleri canlandırmak için otellerin, ödedikleri para karşılığında müşterilere daha fazla değer sunmaları, hükümetlerin ise havaalanı ve ulaşım gibi altyapı yatırımlarını yoğunlaştırmaları gerekiyor”.

Turizmin gözde şehirleri sıralandı

“Konaklama Vizyonu, Küresel Performans Değerlendirmesi – Bahar 2009” raporunda New York, Dubai, İstanbul, Paris ve Londra gibi iş ve seyahat turizminin en gözde şehirlerindeki oteller oda fiyatları, doluluk oranları ve oda gelir artışları vb. gibi göstergeler açısından sıralandı. Bu göstergeler ışığında İstanbul, %23,5’lik artış ile Avrupa’nın oda başına gelirlerini en hızlı artıran kentlerinden biri olarak öne çıkıyor. Raporda, ortalama oda gelirlerini hızla artıran İstanbul’da yeni otel yatırımlarının da sağlıklı bir şekilde devam ettiği vurgulandı. Oda gelirleri artışında Avrupa’nın gözde kentlerinden Londra %20,3, turizmin cazibe merkezi Paris ise ancak %10,2 oranında artış gerçekleştirebildi.

Buna karşılık oda gelirlerini geçen yıl %10,5 artıran Moskova otelleri ortalama oda fiyatlarında 374 dolarlık gelirle, turistik kentler arasında ilk sıraya yerleşti. İstanbul ise ortalama fiyatlarında 227 dolarla 16. sırada yer aldı.

Tüketici güvenini yeniden kazanmak

Geçen yılın ilk yarısında dünyanın birçok bölgesinde otel gelirlerinde dolar bazında çift haneli bir büyüme izlenirken ikinci yarıda etkisini gösteren küresel krizle birlikte tüketici güveni azalmaya ve turizm sektörü genel olarak sıkıntı yaşamaya başladı. 2008 son çeyreği itibarıyla birçok bölgede oda karlılıkları bilançoya negatif olarak yansımaya başladı.

2008 sonuna gelindiğinde oda başına %14,5 ile %18,3’e varan çift haneli gelir artışları sadece bazı Merkez ve Güney Amerika ile Orta Doğu otellerinde görülebildi. Asya Pasifik ve Avrupa ülkelerinde ise oda başı gelir artışları dünyadaki ekonomik krizin de etkisiyle %2’nin altında gerçekleşti.

2009’da Dünya Ticaret Örgütü uluslararası turist sayısında azalma bekliyor. Dolayısıyla turizm sektörü zor bir yıl yaşıyor. Tüketiciler paraları karşılığında daha fazla değer elde etmek, otel fiyatlarında azalma talep ediyor. Otellerin de cazip paketler ve fiyatlar hazırlayarak, tüketicilerin güvenini yeniden kazanması gerekiyor. Rapora göre, hükümetlerin havaalanı ve ulaşım gibi altyapı yatırımlarını sürdürmeleri de sektöre canlılık kazandırmak açısından önem taşıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.