İstanbul, Avrupa’nın en iyi 3. şehri

İstanbul, ABD'nin çok satan "Travel and Leisure" dergisinin yaptığı ankette, Avrupa'nın...

16.07.2008 - 10:20 | MediaCat

İstanbul, ABD’nin çok satan “Travel and Leisure” dergisinin yaptığı ankette, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakarak, bu yıl da Avrupa’nın en iyi üçüncü şehri seçildi. Geçen yıl 8. sırada yer alan İstanbul, bir puan düşerek, bu yıl “Dünyanın En İyi 9. Şehri” oldu. İstanbul, 100 tam puan üzerinden 84.61 aldı.

İstanbul, “Avrupa’nın en iyi kentleri” sıralamasında Floransa ve Roma’dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Böylece, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakan İstanbul, geçen yılki yerini de korumuş oldu.

Derginin okuyucularına göre, “Dünyanın En İyi Şehri” ise Bangkok. İkinci sırayı Buenos Aires, üçüncülüğü Cape Town alıyor. Bu şehirleri, Sidney, Floransa, Peru, Roma, New York, İstanbul ve San Francisco takip ediyor.

Ayrıca, “Avrupa’nın En İyi” otelleri sıralamasında geçen yıl birinciliğe yükselen İstanbul Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli, bu yıl yedinci sıraya geriledi. Avrupa’nın en iyi oteli Fransa’daki Domaine des Hauts de Loire oldu.