İstanbul’a gelen turist sayısı % 20 artacak

MasterCard Worldwide tarafından gerçekleştirilen “MasterCard Hedef Şehirler İndeksi” dünyanın en ünlü şehirlerinin turizm potansiyellerini ele aldı. Dünyanın önde gelen şehirlerinin bir birileriyle bağlantılı olma ve turizmde hedef şehir olma özelliklerine göre değerlendiren MasterCard’ın indeksinde 132 şehir incelendi. Indekste 2011 yılında dünyada turizm gelirlerini en çok artıracak şehrin %30.1 büyümeyle İstanbul olacağı belirtildi. Turist sayısı açısından […]

04.07.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterCard Worldwide tarafından gerçekleştirilen “MasterCard Hedef Şehirler İndeksi” dünyanın en ünlü şehirlerinin turizm potansiyellerini ele aldı. Dünyanın önde gelen şehirlerinin bir birileriyle bağlantılı olma ve turizmde hedef şehir olma özelliklerine göre değerlendiren MasterCard’ın indeksinde 132 şehir incelendi.

Indekste 2011 yılında dünyada turizm gelirlerini en çok artıracak şehrin %30.1 büyümeyle İstanbul olacağı belirtildi. Turist sayısı açısından New York, Roma, Amsterdam, Milano gibi önemli şehirleri geride bırakan İstanbul’a 2011 yılında gelen turist sayısının 9.4 milyonu bulacağı ön görülüyor.

İstanbul’un 2011 yılı turizm gelirinin ise 10.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

MasterCard Worldwide tarafından dünyanın turizm açısından önde gelen 132 şehrini inceleyen “Hedef Şehirler” Indeksi, şehirlerin turizm ve turizm harcamaları potansiyellerini ortaya koyuyor. Indekste, turizm sektörünün hedefinde olmaları nedeniyle global ekonomik krizin atlatılmasında da önemli bir rol oynayan şehirlerdeki uluslararası ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin yaptığı harcamalardaki yıllık artış gözler önüne seriliyor.

MasterCard Hedef Şehirler İndeksinde, şehirler toplam uluslararası ziyaretçi sayısına ve bu ziyaretçiler tarafından hedef şehirlerde yapılan sınır ötesi harcamalara göre sıralanıp, 2011 yılı için ziyaretçi ve yolcu artışı tahmin ediliyor.

2011 Yılında Global Turizmde Artış Rekoru Kırılacak, İstanbul En Fazla Turist Çeken Şehirlerden Biri Olacak

MasterCard Hedef Şehirler Indeksine göre, beş farklı kıta üzerindeki hedef şehirler 2011 yılında ziyaretçi ve ziyaretçi harcamaları bakımından %30’luk bir artışla rekor kıracak. Indekste incelenen 132 şehir arasında Londra 20.1 milyon uluslararası ziyaretçi ile 2011 yılında en çok turist çekecek şehirler arasında liderlik koltuğuna oturdu. Londra’yı 18.1 milyon turist ile Paris, 11.5 milyon turist ile Bongkok, 11.4 milyon turistle Singapur, 10.1 milyon turistle Madrid izledi. Hedef Şehirler Indeksinde üst sıralarda yer alan İstanbul ise, 9.4 milyon turistle dünyanın en önemli şehirlerinden Tokyo (5 milyon), Taipei (5.4 milyon), Şangay (5.5 milyon), Viyana (6.2 milyon), Barselona (6.7 milyon), Milano (6.7 milyon), Kuala Lumpur (6.9 milyon), Amsterdam (7.4 milyon), New York (7.6 milyon), Seul (7.9 milyon), Roma (7.9 milyon), Dubai (7.9 milyon) ve Frankfurt’u (8.4 milyon) önemli farkla geride bıraktı.

Turizm Gelirinin En Fazla Arttığı Şehir İstanbul

 MasterCard Hedef Şehirler Indeksine göre, turizm gelirini 2010 yılına oranla yüzde 30.1 oranla artırarak 132 ülke arasında liderliği yakaladı. İstanbul’u Barselona (yüzde 28.2), Dubai (yüzde 24), Singapur (yüzde 23.9) ve Hong Kong (yüzde 23.6) izledi.

İstanbul’un 2011 Yılı Turizm Gelirinin 10.2 Milyar Dolar Olması Bekleniyor

25.6 milyar dolarlık turizm geliri beklentisi ile liderliği Londra’nın elinde bulundurduğu indeks’te, Türkiye 10.2 milyar dolarlık 2011 yılı turizm geliri beklentisi ile 12. sırada yer aldı. New York (20.3 milyar dolar), Paris (14.6 milyar dolar), Bankok (14.4 milyar dolar) ve Frankfurt (14 milyar dolar) ilk beşi paylaşan şehirler arasında girdi.

İstanbul Turist Sayısı En Fazla Artan Üçüncü Şehir

MasterCard Hedef Şehirler Indeksine göre, İstanbul’a 2011 yılında gelecek turist sayısı 2010 yılına oranla yüzde 20.4 büyüyerek Barcelona (yüzde 24.3) ve Malezya’nın baş kenti Kuala Lumpur’dan sonra üçüncü sıraya yerleşti. Yüzde 20.4’lük büyüme sadece Avrupa ülkeleri arasında değerlendirildiğinde ise İstanbul ikinci sıraya çıkıyor. İstanbul’u yüzde 18.6’lık artışla Şangay, yüzde 17.4’lük artışla Hong Kong, yüzde 17.3’le Dubai izledi.

Hedef Şehirler İndeksi’yle ilgili yorumlarda bulunan MasterCard Worldwide Global Ekonomik danışmanlarından Doç. Dr. Yuwa Hedrick-Wong, Asya ve Avrupa’yı birbine bağlayan stratejik konumu, zengin tarihi ve kültürel mirası, hızla gelişen bir ülkenin en önemli şehirlerinden biri olması gibi özellikleri ile İstanbul’un yükselişte olduğunu belirtti. Önümüzdeki yıllarda gelir ve istihdam yaratmada kentsel servislerin öne çıkacağını vurgulayan Wong, İstanbul’un Türkiye’nin bilgi ekonomisinin beşiği olabileceğini ve kongre turizmi gibi konumunun getirdiği yaratıcı endüstrilerden faydalanabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Türkiye’nin Şehirleri–Sürdürülebilirlik Araştırması”, İstanbul’da yaşayan ve iş yapan kişilerin şehrin çevre sorunları, yüksek nüfusu gibi konulardan şikayetçi olduklarını ortaya koymuştu. İstanbul’da oturanların şikayetçi oldukları konuların büyük ve hızlı büyüyen pek çok şehirde yaşayanların ortak şikayetleri olduğunu hatırlatan Wong, “Kentleşme çok temel sorunları da beraberinde getiriyor ve bu İstanbul için de böyle. Yüksek nüfus yoğunluğu iki ucu keskin kılıç gibi; bir taraftan özellikle ulaşım ve bu kalabalık metropolleri yaşanabilir kılan temel sosyal konforlara erişim alanlarında muazzam altyapı yatırımları yapılmasını gerektiriyor. Diğer bir taraftan da doğru yatırımlar yapılırsa, doğru kentleşme politikaları uygulanırsa, bu tür çevresel, toplumsal ya da altyapısal yatırımların uzun vadede son derece maliyet etkin olduğu görülüyor” dedi.

Araştırmada ele alınan diğer 131 şehir incelendiğinde stratejik coğrafi konumları ve hızlı gelişen bir bölgenin merkezi olma açılarından Dubai ve Singapur’un İstanbul’u andırdıklarını anlatan Wong, yine de bu şehirlerin İstanbul’daki zengin, çok yönlü kültürel ve tarihi mirasa sahip olmadıklarının altını çizdi. Wong, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasının olumlu etkilerinin gelecek birkaç sene içinde görülmeye başlanacağını kaydeden Wong, “İstanbul’un önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en çekici turizm merkezi şehirleri arasında olacağından ve dünyanın en önemli 10 şehiri arasındaki yerini sağlamlaştıracağına şüphem yok” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.