İşsizlik rakamında büyük artış var

Türkiye İstatistik Kurumu, yaşanan ekonomik krizin ne kadar etkili olduğunu ortaya koyan iki ayrı veri yayınladı...

15.12.2008 - 10:45 | MediaCat

Türkiye İstatistik Kurumu, yaşanan ekonomik krizin ne kadar etkili olduğunu ortaya koyan iki ayrı veri yayınladı.

Buna göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte sadece yüzde 0.5 büyürken, işsizlik oranı da Ağustos-Eylül-Ekim döneminde yüzde 10’un üzerine çıktı ve yüzde 10.3’e ulaştı. İşsizlik oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 9.3 seviyesindeydi. İşsiz sayısı ise 2 milyon 548 bine çıkarken, geçen senenin aynı dönemine göre tam 295 bin kişilik artış gösterdi. İşsiz sayısı bir önceki aya göre de 109 bin kişi arttı.

BÜYÜME DÜŞÜYOR

TÜİK, bu yılın üçüncü dönemine ilişkin (Temmuz, Ağustos, Eylül) Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre “sabit fiyatlarla” gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 0.5 artışla 27 milyar 934 milyon YTL oldu. Türkiye, 2007 yılının aynı döneminde yüzde 3.3 büyümüştü. Dokuz aylık verilere bakıldığında ise 2008 yılının Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 3 arttı ve 77 milyar 547 milyon YTL olarak hesaplandı. Öte yandan, TÜİK ikinci çeyrek için yüzde 1,9 olarak açıkladığı GSYH büyümesini yüzde 2,3 olarak revize etti. Türkiye ilk çeyrekte ise yüzde 6.7 büyümüştü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.