İsrail gündeme damgasını vurdu

Medya Takip Merkezi'nin (MTM), 1700'ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her...

05.02.2009 - 10:29 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi tek tek incelemesi sonucunda hazırladığı medya raporuna göre, geçtiğimiz aya damgasını vuran konu, İsrail ve Filistin arasındaki savaş oldu. İsrail’in Gazze’ye hava ve karadan yaptığı saldırılar, tüm dünya ülkeleri tarafından yakından takip edildi. Dünya medyasıyla birlikte Türk medyasının da yakın markaja aldığı konu, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan gündem maddesiydi. İsrail, gazeteler, dergiler, TV kanalları ve haber sitelerinde toplam 53 bin 678 kez habere konu edilirken; Filistin, 41 bin 234 kez habere konu yapıldı.

Ayın son günlerinde gündeme Davos zirvesinde yaşanan diplomatik kriz damgasını vurdu…
İsviçre’nin 39. kez ev sahipliği yaptığı Dünya Ekonomik Forumu, Ocak ayında medya tarafından yakından izlenen konular arasındaydı. Başkan Erdoğan’ın da katılım sağladığı Dünya Ekonomik Forumu, ekonomi ve finans çevrelerinin yanı sıra, çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanını da ortak bir alanda buluşturdu. ”Kriz Sonrası Dünyasının Biçimlendirilmesi” üzerine çeşitli oturumlar yapılan forum, toplam 4 bin 621 habere konu edildi.

Ergenekon Davası’yla ilgili haberler % 353 artış gösterdi…

Aylardır Türkiye gündemini en çok meşgul eden konular arasında üst sıralarda yer alan Ergenekon Davası, geçtiğimiz ay 15 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon sonucu 30’dan fazla kişinin gözaltına alınması nedeniyle yeniden tartışma odağı oldu. Siyaset ve medya dünyasını bölerek çeşitli zıtlaşmalarla karşı karşıya getiren davaya üç yeni savcının atanması, davaya ilgiyi daha da artırdı. Aralık ayına oranla haber sayısı % 353 gibi büyük bir artış gösteren Ergenekon hakkında medyada 42 bin 949 haber ve yazı yer aldı.

Geçtiğimiz ay resmi olarak görevini teslim alan ABD Başkanı Obama, Ocak ayında basında sıkça yer alan bir diğer gündem maddesiydi. İslam dünyası ile bağlarını güçlendirmek istediğini açıklayan ve barış mesajları veren Obama, ay boyunca 14 bin 965 haberde yer aldı.

İran resmi ajansının yaptığı açıklamaya göre, terör örgütü Pjak’ın pes ettiğini açıklaması; Irak’taki Kürt yönetimi ve merkezi hükümetinin PKK’nın zor durumda olduğunu ve silahlı mücadeleyi bırakma çağrısında bulunduklarını belirtmesi; eski JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan’ın gündemi çalkalayan açıklamaları, yılın ilk ayında gündeme yerleşen konular arasındaydı. Önceki aya göre haber sayısında düşüş yaşanan PKK terör örgütü, 7 bin 64 habere konu edildi ve Türkiye’nin en önemli gündem maddeleri arasındaki yerini korudu.

Ölümünün ikinci yılında adına çeşitli anma törenleri düzenlenen Hrant Dink, Ocak ayının en çok konuşulan bir diğer konusuydu. Dink, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 3 bin 167 haberde yer aldı.

Geçtiğimiz ayın dikkat çeken diğer gelişmeleri ise Ankara’da doğalgaz nedeniyle 7 öğrencinin yaşamını kaybetmesi ve Zigana’da çığ düşmesi nedeniyle 10 dağcının ölmesi oldu.

MTM’nin düzenli olarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporuna göre; yılın ilk ayında, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında en fazla habere konu olan siyasi parti, geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi yine AKP’ydi. Haber sayısı % 5 oranında artış gösteren iktidar partisi, 29 bin 9251 haberde yer aldı. AKP’ye, TV kanallarının ayırdığı süre ise 314 saati aştı.

Medyada en çok yer verilen ikinci parti ise yerel seçime yönelik çeşitli çalışmaları ve iktidar partisiyle girdiği polemiklerle dikkat çeken CHP oldu. Ana muhalefet partisi, ay içerisinde gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 23 bin 749 habere konu edildi.

Yerel seçim hazırlıkları son hız devam etti…

Mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle partilerin başlattıkları hummalı çalışmalar, medyanın da yakın markajındaydı. Siyasetçiler, yaptıkları çeşitli propagandalar ve tartışmalarla basında sıkça yer alırken, yerel seçimler konusu ay boyunca 11 bin 634 habere konu edildi.

Davos Zirvesi’ni terk eden Erdoğan’ın haberleri % 42 arttı…

Başbakan Erdoğan, Ocak ayı sonunda gerçekleşen Davos Zirvesi’nde yaptığı çeşitli açıklamalar ve sonrasında zirveyi terk etmesiyle Türk ve dünya medyasının gözlerini üzerine çekti. Zirvedeki sert çıkışı nedeniyle, Türk halkının çoğunluğu tarafından desteklenen Erdoğan, ay boyunca 36 bin 777 habere konu oldu. Erdoğan’ın ekranlarda kalma süresi ise 539 saati aşkındı.

Medyanın en çok ilgi gösterdiği bir diğer isim ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haber sayısında küçük bir artış yaşanan Gül, Ocak ayında 12 bin 125 habere konu edilirken, ekranlarda 161 saati aşkın süreyle yer buldu. Gül’ü, 7 bin 809 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal izledi.

Ali Babacan, Davos zirvesinde yaptığı açıklamalarla gündemdeydi…

Dünya Ekonomik Forumu için gittiği Davos’ta, AB ilişkilerine, Ermenistan ve Türkiye arasındaki temaslara değinen Ali Babacan, yaptığı çeşitli açıklamalarla Türk ve dünya medyasının dikkatlerini üzerine çekti. Aralık ayına oranla haber sayısı % 127 artış gösteren Babacan, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 4 bin 288 habere konu edildi.

Tüm dünyadaki etkisini sürdüren ekonomik kriz, yılın ilk ayında da gündemdeki yerini korudu. İşsizlik oranının artması, ihracatın azalması, dev firmaların iflas etmesi ve kurların sert dalgalanmasıyla varlığını her geçen gün daha fazla hissettiren ekonomik kriz, Ocak ayında ekonomi basınının en çok konuştuğu konu oldu. Aralık ayına oranla haber sayısı % 10 artış gösteren krizle ilgili, toplam 22 bin 613 haber yayımlandı.

Ayın en çok haber olan kurumları: THY, Türk Telekom, İş Bankası…

Yeni kampanyasının tanıtımı için Kevin Costner ‘la anlaşan THY, çeşitli kampanyalarla da gündemdeki yerini korudu. Yılın ilk ayında medyada en çok bahsi geçen şirket olan THY, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 3 bin 38 haberde yer aldı.

MTM’nin aynı araştırmasına göre; ayın en çok haber olan diğer firması, 2 bin 930 haberle Türk Telekom oldu. Türk Telekom’u, 1968 haberle İş Bankası üçüncü sırada takip etti.

Ocak ayında ekonomi basınında sıkça işlenen bir diğer konu da, Rusya’nın doğalgaz borcunu ödemediği gerekçesiyle Ukrayna ile yaşadığı çatışma ve bunun sonucunda Türkiye ve Avrupa’nın kış ortasında gaz sıkıntısı yaşama tehlikesiydi.

Toyota, Tofaş, Marks Spencer, Citi Bank, Microsoft gibi dünya devi firmaların şubelerini kapatması, üretime ara vermesi, işçilerini çıkarması gibi haberler, geçtiğimiz ay medyada sık işlenen diğer konu başlıklarıydı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin medya raporuna göre, yılın ilk ayında magazin gündemine sürpriz isimler damgasını vurdu. Ekonomik krizin gündemi işgal ettiği bugünlerde, Ünlüler Toplist’inin en dikkat çekici noktası ise listeye dört showmenin girmiş olmasıydı.

Hadise, medyada hadise yarattı…

Rapora göre, geçtiğimiz ay magazin dünyasının en çok konuşulan ismi, açık arayla Hadise oldu. Bu yıl Eurovision’da ülkemizi temsil edecek olan sempatik sanatçı, “Düm Tek Tek” şarkısı ve bu şarkısının lansmanıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Önceki döneme oranla haber sayısı % 292 artış gösteren Hadise, ay toplamında üç mecrada 1.907 haberde yer aldı.

Cem Yılmaz, Arog’la gündemdeki yerini korudu…

Sinema filmi Arog ile yılın son ayına damgasını vuran ünlü showmen Cem Yılmaz, 2009’un ilk ayında da medyanın yakın takibindeydi. Çeşitli açıklamaları ile gündemdeki yerini koruyan ünlü sanatçı, 1156 haberle ayın en çok konuşulan ikinci ismi oldu.

Sanatı ve yaptığı başarılı işlerle beğeni toplayan ünlü sanatçı Sezen Aksu, ayın en çok konuşulan üçüncü ismiydi. Ay boyunca, 1.008 habere konu edilen sanatçı, toplam 13 saat ekranlarda kaldı.

Sinem Kobal’la adı aşk dedikodularına karışan Beyaz’ın haberleri artış gösterdi…

MTM’nin aynı araştırmasına göre, Ocak ayında gündeme oturan bir diğer isim, ünlü komedyen Beyaz oldu. Oyuncu Sinem Kobal’la aşk yaşadığı iddialarıyla magazincilerin ilgi odağı olan Beyaz’ın haberleri, Aralık ayına oranla % 45 artış gösterdi. Beyaz, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 933 haberde yer aldı.

Mehmet Ali Erbil yeniden en medyatikler listesinde…

Fox TV’de yayınlanan Çarkıfelek ve 50 Sarışın programlarıyla yeniden ekranlarda sıkça boy gösteren Mehmet Ali Erbil, Asena’yla yolları ayırması nedeniyle de basının yakın markajındaydı. Önceki aya göre haber sayısı % 65 artış gösteren Erbil, toplam 780 habere konu edildi.

“Var Mısın Yok Musun?” programıyla dikkatleri üzerine çeken Acun Ilıcalı, geçtiğimiz ay “en medyatikler” listesine girmeyi başaran bir diğer isim oldu. Haber sayısı % 30 artış gösteren Ilıcalı, ayı boyunca 774 haberde yer aldı.

Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in reytingi düştü…

Yıllardır magazin gündeminin en popüler isimleri arasında ilk iki sırayı paylaşan Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’e ise ilgi azaldı. Haber sayısı % 26 düşüş gösteren Tatlıses, toplist’te beşinci sıraya gerilerken, Hülya Avşar ise % 25’lik düşüşle listenin sekizinci sırasına yerleşti.

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 2009 yılının ilk ayını kapsayan araştırmasının sonuçlarına göre, ayın en popüler takımı yine Fenerbahçe oldu. Haber sayısı % 10 oranında düşüş göstermesine rağmen, “en medyatik spor kulüpleri” listesinde ilk sıraya yerleşen Fenerbahçe, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 19 bin 221 habere konu edildi. Medyatik takımın ekranlarda kalma süresi ise 99 saate yakın oldu.

Aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın en çok haber olan ikinci takımı Galatasaray’dı. Haber sayısı % 20 düşüş gösteren Galatasaray’ın toplam 16 bin 270 haberde bahsi geçti. Takımın ekranda kalma süresi ise 107 saati aştı. Ayın en çok konuşulan diğer takımları sırasıyla Beşiktaş ve Trabzonspor oldular.

Ligde ciddi bir performans sergileyen ve lig liderliğini sürdüren Sivasspor’un haber sayısında da büyük artış gözlendi. Haberleri % 37 oranında artış gösteren Sivasspor, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında, 7 bin 513 habere konu edildi.

Ayın en popüler sporcusu, Alex De Souza…

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre; yılın ilk ayının en popüler ismi Alex De Souza’ydı. Haber sayısı küçük bir artış gösteren başarılı sporcu, üç mecra toplamında 2 bin 868 haberde yer aldı. Souza’nın ekranlarda kalma süresi ise 7 saate yakın oldu.

Gündeme Yusuf Şimşek damgasını vurdu…

Ocak ayının en çok konuşulan ikinci ismi Yusuf Şimşek oldu. Beşiktaş Spor Kulübü’ne transfer olan Şimşek’in haberlerinde % 256 oranında artış gerçekleşti. Haber sayısındaki bu büyük artışla dikkatleri üzerine çeken futbolcu, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 314 habere konu edildi.

Aynı araştırma sonuçlarına göre, haberleriyle en fazla dikkat çeken diğer sporcular ise 2 bin 309 haberle Roberto Carlos, 2 bin 125 haberle Lincoln ve 2 bin 3 haberle Ümit Karan oldular.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.