‘Islak kek’ davası

Eti ile Ülker arasında üç yıldır süren 'ıslak kek' davası, dün yeni bir boyut kazandı. Eti, Yargıtay'ın "Browni Eti'nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez" hükmünü verdiğini açıkladı. Ülker'den yapılan açıklamada ise, "Yargıtay kararında hiçbir şekilde 'Browni, Eti'nin markasıdır' denilmemektedir" ifadesi kullanıldı.

23.07.2007 - 10:02 | MediaCat

Eti ile Ülker arasında üç yıldır süren ‘ıslak kek’ davası, dün yeni bir boyut kazandı. Eti, Yargıtay’ın “Browni Eti’nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez” hükmünü verdiğini açıkladı. Ülker’den yapılan açıklamada ise, “Yargıtay kararında hiçbir şekilde ‘Browni, Eti’nin markasıdır’ denilmemektedir” ifadesi kullanıldı.

Eti’den yapılan açıklamada, şirketin 1986’da Browni markasını kendi adına tescil ettirdiği ve üç yıl önce de bu markanın rakip firmalar tarafından kullanımını önlemek amacıyla yargıya başvurduğu anlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Eti’nin ilk marka başvurusundan itibaren diğer markalarında olduğu gibi Browni markasının da arkasında durarak sürdürdüğü hukuk mücadelesinde, 22 Mayıs 2007’de davayı ele alan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi kararı Eti lehine sonuçlandırdı ve Ülker Çikolatalı Brownie marka başvurusunun iptaline karar verdi. Yüksek yargı, 556 sayılı Markaların Korunmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname gereğince aldığı kararla, ‘Browni Eti’nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez’ hükmünü verdi. Bundan böyle hiçbir kuruluş ‘Browni’, ‘Brownie’ ve benzeri bir markayı ürünlerinde kullanamayacak.”

Ülker: Davamız sürüyor

Ürettiği ıslak keki Brownie markasıyla piyasaya süren Ülker ise şu açıklamayı yaptı:

“Browni markası hakkında verilen Yargıtay kararında hiçbir şekilde ‘Browni, Eti’nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez’ denilmemektedir. Yargıtay kararında sadece Ülker çikolatalı Brownie markasının Eti Gıda’ya ait Browni markasına benzediği belirtilmektedir.

Kararda Browni ibaresinin tek başına Eti adına tescil edilip edilemeyeceği hususunun bu davanın konusunu teşkil etmediği, bunun ayrı bir davada incelenmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu yönde tarafımızca açılan dava, Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesi’nde halen devam etmektedir. Dolayısıyla Brownie markasıyla ilgili nihai karar bu davanın sonucunda verilecektir. Hukuki süreç halen devam etmektedir.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.