İskandinav Hava Yolları’ndan tepki çeken reklam kampanyası

İskandinavlığın köküne inen reklam filmi tepkiler nedeniyle yayından kaldırıldı.

12.02.2020 - 14:23 | Arzu Nilay Kocasu

Stockholm merkezli havayolu şirketi SAS (Scandinavian Airlines System – İskandinav Hava Yolları) tarafından kültürel etkileşime vurgu yapmak amacıyla hazırlanan reklam filmi, gelen tepkiler nedeniyle 15 saatin sonunda yayından kaldırıldı.

Faaliyetleri Danimarka, İsveç ve Norveç’i kapsayan SAS’in İskandinav kültürünü oluşturan öğelerin farklı kültürlerden alınan ilhamların eseri olduğunu açıkladığı reklam filmi markanın YouTube hesabında yayında alınmasını takip eden 15 saatlik süreçte 13 bin kez eksilenince marka videoyu hesabından sildi.

“Gerçekten İskandinav olan ne var?” diye soran ve sorduğu soruya “Kesinlikle hiçbir şey” cevabını veren SAS’in farklı ülkelere yolculuk yapıp farklı kültürlerle yenilenmenin önemine değindiği reklam filmi & Co imzası taşıyor.

“SAS olarak İskandinav kökenimizle ve yolcularımızın yarının İskandinavya’sını şekillendirmekte oynadıkları rolle gurur duyuyoruz. Daha bugünden, yolcularımız ve bizzat kendimiz nezdinde yaşanan değişimin farkındayız -nasıl ve neden yolculuk yaptığımız konusunda daha bilinçliyiz. Yurtdışına giden çoğu yolcu ilham arayışında. İster hatıra olsun ister bilgi; kendileriyle birlikte eve getirebilecekleri bir şeyler istiyorlar. Toplumumuzu ileriye götürecek olan da bu. Eğer dünyanın diğer bölgelerinde olup bitenlere merak duymasaydık, İskandinavya bugün olduğu yere gelemezdi” diyor SAS Entegre Pazarlama Müdürü Martin Adonis.

& Co Reklam Yazarı Mathias Trads kampanyayı “İskandinavya şu sıralar revaçta. Biz İskandinavlar, dünyanın bizden bahsetmesini seviyoruz. Bir bakıma, sahip olduğumuz bu küçük alan takdir topluyor. Hal böyle olunca, bizler de İskandinavya’nın ta en başında nasıl İskandinav olduğunu -ve gelişmeyi nasıl sürdürebileceğini- anlamaya giriştik” sözleriyle yorumlarken, & Co Art Direktörü Lea Flodgaard şu açıklamada bulunuyor:

“Sınırlarımızın ötesine her geçişimizde gelişiyoruz. İskandinavya’nın bugün bulunduğu konuma parça parça ulaştığını söyleyebiliriz. Yeni kültürler, yaşama biçimleri deneyimlemek ve dünyanın yeni bölgelerini görmek daima ilham verir. Kendimizi dışarıya kapatamayız. Bazen, bireysel veya bölgesel olarak, bunu yaptığımız oluyor. İskandinavlara seyahat etmenin ve gerek kendimize gerek yaşadığımız bölgeye yenilikler getirmenin önemini hatırlatmak istedik.”

KÜNYE

  • Reklamveren: SAS
  • Reklam Ajansı: & Co.
  • Yapımevi: New Land
  • Yönetmen: Gustav Johansson
Kaynak: Adland

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.